Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
IV/406/43/05/I
z 1 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/406/43/05/I
Data
2005.04.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
gmina
koszt kwalifikowany
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT może stanowić koszt kwalifikowany inwestycji "Remont Zespołu Pałacowego z przystosowaniem na Gminny Ośrodek Kultury" współfinansowanej z Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich 2004-2006" z działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego"?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w odpowiedzi na wniosek Gminy z dnia 31.03.2005r. (złożony 01.04.2005r.) znak: OR.0114/09/2005, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług w kwestii możliwości odzyskania podatku VAT poniesionego podczas realizacji inwestycji pod nazwą "Remont Zespołu Pałacowego z Przystosowaniem na Gminny Ośrodek Kultury" stwierdza, iż zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko w kwestii możliwości zakwalifikowania podatku od towarów i usług związanego z zakupami dot. przedmiotowej inwestycji do kosztu kwalifikowanego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika ze złożonego wniosku Gmina zamierza wykonać inwestycję pod nazwą: "Remont Zespołu Pałacowego z Przystosowaniem na Gminny Ośrodek Kultury"Wykonanie inwestycji dofinansowane będzie ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich 2004-2006", z działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" .Z oświadczenia Gminy wynika, iż planowana inwestycja zostanie wykonana w zakresie realizacji zadań publicznych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt. 9, 18, 19 i 20 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r., Nr 142 poz 1591 ze zm.)W związku z w/w inwestycją Gmina nie będzie prowadzić żadnej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia zysku. Mając na uwadze powyższe Gmina stojąc na stanowisku, że naliczony podatek od towarów i usług nie może zostać przez Gminę odliczony i będzie stanowił koszt kwalifikowany inwestycji zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii możliwości odzyskania podatku VAT związanego z w/w inwestycją w/w inwestycji, a jeśli nie to czy ten podatek będzie kosztem kwalifikowanym.

Tut. organ podatkowy mając na względzie opisany przez Stronę stan faktyczny oraz fakt, iż Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 65, poz. 535) zważył co następuje.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 13 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, w zależności od zakresu przedmiotowego realizowanych zadań, działa na podstawie przepisów regulujących działalność gminy lub powiatu.Na podstawie art. 2 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591, ze zm.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 pkt 9 zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, między innymi zadania własne obejmują sprawy kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Jak wynika z powyższych przepisów remont Zespołu Pałacowego z przystosowaniem na Gminny Ośrodek Kultury w miejscowości znajdującej się na terenie Gminy, i której właścicielem jest Gmina, należy bez wątpienia do zadań publicznych wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Tym samym spełnione są przesłanki, o których mowa § 8 ust. 1 pkt 13 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, a więc podlegają one zwolnieniu od podatku od towarów i usług. W związku z tym oraz na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), Gminie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto stwierdza się, iż w świetle przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Gmina nie ma możliwości zaliczenia nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów, w celu skompensowania go poprzez zmniejszenie swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie bowiem z tym przepisem zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Należy zatem wyrazić stanowisko, iż w przypadku powyższej inwestycji Gminie nie przysługuje prawo do rozliczenia/odzyskania/ na podstawie przepisów cyt. ustawy o VAT i jej aktów wykonawczych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwoty podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur wystawionych przez wykonawcę przedmiotowej inwestycji i w związku z tym kwotę tego podatku VAT można zakwalifikować jako koszt kwalifikowany.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj