Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-II-005/28/BG/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-005/28/BG/05
Data
2005.06.21



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
sprzedaż gruntów
współwłasność


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z pytaniem, czy od sprzedaży działek budowlanych zakupionych w 1998 r. jako nieruchomość rolna, należy zapłacić podatek VAT.


Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działaj ąc na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r.), dokonuje zmiany pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu pismem z dnia 13 grudnia 2004r., Nr PP/443-312-1/04.

Pan M. zwrócił się do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z pytaniem, czy od sprzedaży działek budowlanych zakupionych przez Państwo M. i U. w 1998 r. jako nieruchomość rolna, należy zapłacić podatek VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w udzielonej odpowiedzi stwierdził, iż sprzedaż gruntów stanowiących działki budowlane będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, w oparciu o obowiązujący stan prawny i przedstawiony stan faktyczny, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że jest ona nieprawidłowa.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi w art. 5 ust. 1 pkt 1, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary - zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.
W myśl art. 15 ust. 1 i ust. 2 powołanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych przepisów Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż dostawa gruntów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wtedy, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji sprzedaży.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży jest podatnikiem podatku od towarów i usług, ważnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przy niej towary, nabyte zostały w celu „spożytkowania" ich przy tej czynności.

W niniejszej sprawie całokształt okoliczności wskazuje, że Pan M. dokonuj e sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę ze swego majątku nie można też wskazać że czynności te wykonywane są z zamiarem ich powtarzania ( kontynuowania) i że zmierzają do nadania im stałego ( zorganizowanego) charakteru, a towary te były nabywane w celu ich zbycia. Zdaniem organu drugiej instancji czynności te nie mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu uważa, iż Pan M. nie będzie miał statusu podatnika podatku od towarów i usług, a dokonana przez niego dostawa gruntu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj