Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/38/04
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/38/04
Data
2005.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Terytorium

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
import towarów
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
1. Za który miesiąc (kwiecień czy maj 2004 r.) Spółka winna wykazać w deklaracji VAT-7 fakt dokonania zakupu, w sytuacji gdy faktura zakupu została wystawiona w dniu 21.04.2004 r., natomiast towar Spółka otrzymała 5.05.2004 r. (bez dokumentu SAD)?
2. Z którego dnia powinien być zastosowany kurs USD do przeliczenia wartości zakupu na polskie złote?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 1 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 1 czerwca 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r. - informuje:

Z treści pisma wynika, że Spółka w miesiącu kwietniu zamówiła towar od kontrahenta zagranicznego (Słowacja). Potwierdzeniem ww. transakcji jest faktura zakupu z dnia 21 kwietnia 2004 r., natomiast Spółka otrzymała towar 5 maja 2004 r. (bez dokumentu SAD).

Pytanie dotyczy:
- kiedy Spółka winna wykazać w deklaracji VAT-7 dokonany zakup: czy w rozliczeniu za miesiąc kwiecień czy maj;
- z którego dnia powinien być zastosowany kurs USD do przeliczenia wartości zakupu na polskie złote.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego nie wynika, czy towar został wydany Podatnikowi przed dniem 1.05.2004 r., czy też po dniu 1.05.2004 r. W związku z powyższym należy rozpatrzyć dwa przypadki:

1. Jeżeli towar został wydany Podatnikowi przed dniem 1.05.2004 r. (decydują o tym warunki dostawy ustalone pomiędzy dostawcą a nabywcą), wówczas będziemy mieli do czynienia z importem towarów, zgodnie z przepisem art. 170 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie bowiem z cytowanym przepisem za import uważa się wykorzystanie po 30 kwietnia 2004 r., na terytorium kraju, przez podatnika lub każdy inny podmiot nie będący podatnikiem, towarów dostarczonych im przed 1 maja 2004 r. na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub na terytorium nowych państw członkowskich, jeżeli:

    1) przed dniem 1 maja 2004 r. do dostawy tych towarów na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub na terytorium nowych państw członkowskich miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.),oraz
    2) przed dniem 1 maja 2004 r. nie został dokonany import tych towarów w rozumieniu ww. ustawy.

Rozliczenia podatku od towarów i usług należy wówczas dokonać w porozumieniu z organem celnym, natomiast zapłacony podatek podatnik ma prawo rozliczyć zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

2. Jeżeli natomiast wydanie i w związku z tym nabycie towaru nastąpiło po 1.05.2004 r., wówczas zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług będziemy mieć do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Zgodnie z ww. przepisem pod pojęciem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - stosownie do art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 oraz ust. 11 ww. ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Stosownie do § 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż decydujące znaczenie w interpretacji przepisów podatkowych w niniejszej sprawie będzie mieć data wydania towaru.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy przeprasza za zwłokę w udzieleniu pisemnej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj