Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0984/04
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0984/04
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena nabycia
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy opisane w zapytaniu wydatki stanowią koszty nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegające amortyzacji?


Stan faktyczny:

Spółka prowadzi przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności są usługi najmu i serwisu odzieży roboczej. Spółka jako kupujący zawarła ze sprzedawcą, który prowadzi działalność gospodarczą o tym samym profilu, umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprzedającego.

W związku z kupnem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółka poniosła wydatki z tytułu opłat notarialnych, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat za badanie „due dilligence”, inne koszty. Badanie „due dilligence” zostało zlecone kancelarii biegłych rewidentów i obejmowało swym zakresem: przegląd sprawozdania finansowego za rok 2003, pod kątem prawidłowości wyceny aktywów i pasywów, potwierdzenie zgodności przedłożonych kserokopii dokumentów rejestrowych z oryginałami, potwierdzenie zgodności umów najmu i serwisu odzieży roboczej, umów leasingowych i umowy kredytowej z oryginałami, sprawdzenie stanu zobowiązań wobec leasingodawców, sprawdzenie istnienia środków trwałych z wykazem przedłożonym przez sprzedawcę metodą oglądu bezpośredniego oraz sprawdzenie wyceny tych składników majątku wraz z oceną ich wartości użytkowej, sprawdzenie kompletności listy pracowników, umów o pracę zawartych przez sprzedawcę oraz istniejących i potencjalnych zobowiązań wobec pracowników, sprawdzenie kompletności teczek personalnych, sprawdzenie listy spraw sądowych przedłożonej przez sprzedawcę, sprawdzenie kompletności zobowiązań wobec dostawców i wobec budżetu państwa. Natomiast pod pojęciem „innych kosztów” związanych z kupnem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółka rozumie koszty doradztwa prawnego i sporządzenia umowy kupna w wysokości 8.000zł oraz koszty przejazdu delegacji służbowych do Sosnowca.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w razie nabycia w drodze kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania lub wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

W myśl postanowień art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Przy ustalaniu łącznej wartości początkowej środków trwałych (w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy) jak i przy ustalaniu wartości firmy (w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy), ustawodawca odwołuje się do art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r., zgodnie z którym za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. określono katalog kosztów związanych z nabyciem przedsiębiorstwa. Przy czym użyte w nim określenie „w szczególności” oznacza, iż jest to katalog otwarty. Ustawodawca wyraźnie podkreślił, iż przez cenę nabycia należy rozumieć nie tylko kwotę należną sprzedającemu, ale również wszystkie inne koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składników majątku do używania u kupującego. Katalog tych kosztów nie jest zamknięty, co oznacza, że przepis prawa pozwala podatnikowi powiększać cenę nabycia o koszty niewymienione wprost w ustawie.

Mając powyższe na uwadze dodatkowe wydatki poniesione przez podatnika w związku z kupnem zorganizowanej części przedsiębiorstwa obciążające spółkę jako kupującego, w tym koszty opłat skarbowych, notarialnych, badania „due dilligence”, doradztwa prawnego oraz koszty przejazdu, które to koszty mogą mieć bezpośredni związek z zawarciem przedmiotowej transakcji będą miały wpływ na cenę nabycia, a co za tym idzie również na ustalenie łącznej wartości początkowej nabytych środków trwałych (w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy) albo stanowiącej wartość niematerialną i prawną wartości początkowej dodatniej wartości firmy, powstałej w wyniku kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa, od których następnie liczona będzie amortyzacja.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj