Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/438-1/AS/04
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/438-1/AS/04
Data
2005.06.29



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
podatek od towarów i usług
sprzedaż opodatkowana
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji czy należy wystawiać faktury wewnętrzne i wykazywać je w deklaracji VAT jako sprzedaż opodatkowaną w przypadku:
1.zakupu usługi gastronomicznej dla pracowników opłaconej z ZFŚS w 100% w związku z zorganizowaniem święta firmy,
2.zakupu kolonii z biura turystycznego dla pracowników, finansowanego w 100% z ZFŚS,
3.zakupu wycieczki z biura turystycznego dla pracowników sfinansowanego w 100% z ZFŚS,
4.zakupu paczek mikołajkowych dla dzieci pracowników sfinansowanego w 100% z ZFŚS,
5.zakupu wycieczki z biura turystycznego, częściowo finansowanego z ZFŚS, częściowo opłaconego przez pracownika.


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U.z 2005r. nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku informacji z dnia 30 lipca 2004r. nr PP-4431/15/AZ/04, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Zakładu

    Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji czy należy wystawiać faktury wewnętrzne i wykazywać je w deklaracji VAT jako sprzedaż opodatkowaną w przypadku:
  1. zakupu usługi gastronomicznej dla pracowników opłaconej z ZFŚS w 100% w związku z zorganizowaniem święta firmy,
  2. zakupu kolonii z biura turystycznego dla pracowników, finansowanego w 100% z ZFŚS,
  3. zakupu wycieczki z biura turystycznego dla pracowników sfinansowanego w 100% z ZFŚS,
  4. zakupu paczek mikołajkowych dla dzieci pracowników sfinansowanego w 100% z ZFŚS,
  5. zakupu wycieczki z biura turystycznego, częściowo finansowanego z ZFŚS, częściowo opłaconego przez pracownika.
    Podatnik zwrócił się także z pytaniem czy udzielenie pożyczki pracownikowi z ZFŚS rodzi obowiązek w podatku VAT wystawienia faktury ze sprzedażą zwolnioną na odsetki pobrane od udzielonej pożyczki mieszkaniowej i czy wpłynie to na VAT odliczany strukturą sprzedaży zwolnionej do sprzedaży ogółem.
    Jednostka pyta również o możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu usług wymienionych w pkt 1-5.

Po przeanalizowaniu informacji udzielonej przez organ I instancji oraz stanu prawnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż przepisy prawa podatkowego zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ podatkowy I instancji, w związku z czym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54,poz. 654 z późn.zm.) wydatki finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów ( kosztem są odpisy ustawowe na powyższy fundusz - art. 16 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy). Zgodnie bowiem z brzmieniem przepisów art. 16 ust. 1 pkt 45 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (..).

Świadczenie dokonane na rzecz pracownika, którego charakter mieści się w pojęciu działalności socjalnej i którego źródłem finansowania jest ZFŚS nie stanowi więc kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Wprawdzie na podstawie przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - stanowiących, iż do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - podatek z tytułu dokonanych zakupów ze środków funduszu nie podlega odliczeniu, to jednak, w myśl regulacji zawartej w ust.3 pkt 3 w/w artykułu, przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 w/w ustawy, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

    Przepis art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług uznaje za dostawę towarów - czyli czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Zatem, nieodpłatne świadczenia finansowane w całości ze środków ZFŚS podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Należy tutaj podkreślić, iż przy nabyciu usług gastronomicznych i noclegowych (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, a więc ich przekazanie nie powoduje konieczności naliczania tego podatku przy nieodpłatnym przekazaniu.

Z kolei, w przypadku dostawy towarów i świadczenia usług częściowo finansowanych przez pracowników, pracodawca również świadczy na rzecz pracowników odpłatną usługę. Jej wartością (obrotem z tego tytułu) jest odpłatność pobierana od pracownika. Dofinansowanie z funduszu nie będzie natomiast opodatkowane VAT (przekazanie określonej kwoty pieniędzy na dany cel nie jest bowiem odrębną czynnością opodatkowaną).

Usługi wykonywane są dla osób fizycznych i w związku z tym stosuje się art. 106 ust. 3 ustawy o VAT. Wynika z niego, iż w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - a takimi są pracownicy - trzeba wystawić fakturę VAT wyłącznie na żądanie nabywcy ( pracownika). Jeśli więc pracownik nie będzie żądał faktury VAT należy udokumentować przekazanie usługi lub towarów poprzez fakturę wewnętrzną i ująć ją w rejestrze VAT i deklaracji VAT-7.

Natomiast udzielanie pracownikom oprocentowanych pożyczek z funduszu socjalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to bowiem świadczenie usług finansowych. Jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65-67) są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Świadczenie takich usług należy zatem dokumentować fakturą wewnętrzną i wykazać je w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną. Obrotem z tytułu udzielonych pożyczek i jednocześnie podstawą opodatkowania są kwoty należne, czyli otrzymane odsetki lub odsetki, których termin zapłaty już minął.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj