Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PD-I-0090/1/7/2005
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD-I-0090/1/7/2005
Data
2005.03.04



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatek od towarów i usług
przychód


Pytanie podatnika
W sprawie dotyczącej nie zaliczenia do przychodów kwoty zwiększajacej podatek odliczony, w związku z dokonaniem korekty podatku od towarów i usług, dotyczący innych zakupów, wcześniej nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.


W dniu 25.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik wystąpił z zapytaniem czy korekta podatku VAT spowoduje powstanie przychodu podatkowego. Jednoczesnie, powołując się na przepis art. 14 ust. 2 pkt f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych strona uważa, że w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego stanowi przychód z działalności gospodarczej. Strona podnosi jednak, iż wątpliwości jego budzi fakt, iż ustawodawca nie określa czy chodzi o podatek uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, dlatego też strona uważa, że w odniesieniu do nieodliczonego podatku VAT dotyczącego innych zakupów wcześniej niezaliczonego do kosztów uzyskania przychodów, w wyniku złożonej korekty VAT powodującej zwiększenie podatku odliczonego nie powinien być uznany za przychód w 2005 roku.Tutejszy organ podatkowy dokonał oceny sytuacji przedstawionej przez wnioskodawcę na podstawie przepisów:

- art. 14 ust. 2 pkt 7f lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
- § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 7f lit. b) wyżej wymienionej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. przychodem z działalności gospodarczej jest kwota podatku od towarów i usług dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a) w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawodawca w powołanym przepisie nie wskazuje na fakt uprzedniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nie odliczonego podatku VAT. Mając ponadto na uwadze wspomniane wyżej przepisy § 11 ust. 1 rozporzadzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy, a co za tym idzie dokonywać w niej prawidłowych zapisów księgowych.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy tutejszy organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska zawrtego we wniosku i stwierdza, że korekta podatku od towarów i usług powodująca zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu wpływa na zwiększenie przychodów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Jak stanowi art. 14 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj