Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/196/2005/14a
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/196/2005/14a
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie


Słowa kluczowe
świadczenie nieodpłatne
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
Czy można uznać, że kupujący, któremu na podstawie umowy przedwstępnej, przed zawarciem umowy przyrzeczonej współwłaściciele zezwalają na dysponowanie nieruchomością celem rozpoczęcia budowy domu mieszkalnego – użytkują ja bezpłatnie, a w związku z tym sprzedający uzyskuje w tej sytuacji przychód o którym mowa w art. 16 ust. 1 uopdof


Postanowienie


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /jt. Dz. U. z 2005r. nr 8 , poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07-04-2005r. w zakresie zapytania dotyczącego zastosowania art. 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / jt. Dz.U. nr 14 z 2000r poz. 176 z zm. /


stwierdza iż :


- zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie aktu notarialnego podatnicy nabyli na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej, udział w wysokości 2/10 części nieruchomości.

Wszyscy współwłaściciele podjęli decyzję o podziale nieruchomości na drodze sądowej na 31 odrębnych działek. W sądzie obecnie toczy się stosowne postępowanie w zakresie zniesienia współwłasności. W wyniku podziału podatnikom przypadnie na własność 5 działek, które zamierzają sprzedać osobom trzecim.

W dniu 18.03.2005r., wraz z pozostałymi współwłaścicielami, zawarli Państwo jako sprzedający, w formie aktu notarialnego, umowę przedwstępną sprzedaży, na mocy której wszyscy sprzedający współwłaściciele zobowiązali się zawrzeć z kupującym (osobą trzecią), w terminie do 30.09.2006r., umowę sprzedaży jednej z działek oraz udział wynoszący 1/30 części w działce, stanowiącej drogę, powstałych wskutek podziału w/w nieruchomości, nabytej aktem notarialnym z 24.05.2004r. Kupujący zobowiązał się zapłacić cenę brutto, określoną w akcie, w częściach przypadających na poszczególnych współwłaścicieli tym współwłaścicielom, w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jednocześnie sprzedający współwłaściciele zezwalają kupującemu na dysponowanie przedmiotem umowy na cele budowlane. Sprzedający współwłaściciele zobowiązali się wydać kupującemu przedmiot umowy w posiadanie i współposiadanie (co do działki, w której kupujący nabywa udział) w terminie 30 dni od dnia otrzymania ostatecznej decyzji zatwierdzającej podział przedmiotowej nieruchomości. Wydanie będzie nieodpłatne. Kupujący oświadczył w akcie, że zawarł z firmą budowlaną umowę o roboty budowlane, na mocy której firma ta zobowiązała się do wybudowania na działce, którą kupujący nabędzie, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wolnostojącego, dwukondygnacyjnego, a kupujący zobowiązał się do zapłacenia na rzecz wykonawcy ściśle określonej i wymienionej w akcie kwoty. Strony umowy zgodnie oświadczyły, że budynek mieszkalny, który zostanie wybudowany za środki kupującego, stanowić będzie jego nakłady na przedmiotową działkę w rozumieniu art. 226 w związku z art. 230 kodeksu cywilnego, wobec czego cena brutto działki nabywanej przez kupującego wynosić będzie tyle ile określono w akcie, pomimo, że w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej działka będzie zabudowana, wobec czego jej wartość rynkowa będzie wyższa, niż wynika to z umowy przedwstępnej. Ponadto strony zgodnie postanowiły, że w przypadku, gdy przed zawarciem umowy przyrzeczonej sprzedający zniosą współwłasność nieruchomości nabytej aktem notarialnym z 24.05.2004r., w ten sposób, że właścicielem albo właścicielami przedmiotu umowy, będą osoby inne niż w dniu zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży, stroną tej umowy przedwstępnej stanie się właściciel przedmiotowych działek, zaś umowa przyrzeczona zostanie zawarta na warunkach ustalonych w tej umowie przedwstępnej sprzedaży. Na koniec ustalono, że przy przyrzeczonej umowie sprzedaży zabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę oraz udział wynoszący 1/30 części w działce, stanowiącej drogę, powstałych wskutek podziału w/w nieruchomości, nabytej aktem notarialnym z 24.05.2004r., zostanie wystawiona faktura VAT z 7% podatkiem od towarów i usług.

Według stanowisko podatnika nieodpłatne wydanie gruntu na cele budowlane (wykonanie prac wynikających z umowy o roboty budowlane) przed podpisaniem umowy przyrzeczonej nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku dochodowym z tytułu nieodpłatnego udostępnienia tego gruntu

Stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / jt. Dz.U. nr 14 z 2000r poz. 176 z zm. /za przychód z nieruchomości udostępnionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

W omawianym przypadku istota sprawy sprowadza się do oceny czy można uznać, że kupujący któremu na podstawie umowy przedwstępnej , przed zawarciem umowy przyrzeczonej współwłaściciele zezwalają na dysponowanie nieruchomością celem rozpoczęcia budowy domu mieszkalnego – użytkują ja bezpłatnie , a w związku z tym sprzedający uzyskuje w tej sytuacji przychód o którym mowa w art. 16 ust. 1 uopdof. Po rozważeniu postanowień umowy przedwstępnej i celu jej zawarcia w ocenie organu podatkowego w omawianym stanie faktycznym nie występują przesłanki o których mowa w art. 16 ust. 1 cyt ustawy pod warunkiem, iż istotnie zgodnie z postanowieniami umowy przedwstępnej dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ul. Felińskiego 2b w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia / art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej/



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj