Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US/E/33/10/2005
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/E/33/10/2005
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
spółka cywilna
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej użycza spółce do nieodpłatnego używania nieruchomość, która jest jego majątkiem własnym w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Czy powstanie przychód po stronie wspólnika będącego właścicielem nieruchomości, który winien być opodatkowany na zasadach określonych dla dochodów z najmu i wykazany w zeznaniu rocznym na druku PIT-36.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i par.4, art.111 par.3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), oraz art. 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 14.03.2005r. w sprawie opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości przez wspólnika spółce cywilnej.

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Spółka cywilna dwuosobowa, której wspólnicy ojciec i syn są członkami rodziny w rozumieniu art. 111 par. 3 ustawy - Ordynacja podatkowa i są zaliczani do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wspólnik użycza spółce do nieodpłatnego używania nieruchomość, która jest jego majątkiem własnym w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Użyczenie następuje od 01.09.2004r.

Stanowisko w sprawie.

Zdaniem wspólników, zgodnie z art. 16 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po stronie wspólnika będącego właścicielem nieruchomości powstanie przychód, który winien być opodatkowany na zasadach określonych dla dochodów z najmu i wykazany w zeznaniu rocznym na druku PIT-36.

Ocena prawna statnowiska.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz załączonej umowy użyczenia z dnia 31.08.2004r. wynika, że wspólnik Spółki cywilnej przekazał tej Spółce w bezpłatne używanie własną nieruchomość w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa użyczenia uregulowanana jest przepisami art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), a jej istota polega na tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Pomimo, iż wskazana umowa ma charakter nieodpłatny, to na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym, jej zawarcie może powodować określone konsekwencje podatkowe po stronie podatnika użyczającego nieruchomość.

Zgodnie z art.10 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym nieruchomości lub ich części stanowią samodzielne źródło przychodu. Przepis art.16 ust. 1 tej ustawy stanowi, że za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie do używania w całości lub w części innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, uważa się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Powyższy przepis reguluje sytuację podatkową podmiotu, który rozporządził prawem, czyli użyczającego. Jednak nie w każdej sytuacji zawarcie umowy użyczenia oznacza dla użyczającego obowiązek ustalenia przychodu i konieczność jego opodatkowania.Przypadki, w których nie ustala się wartości czynszowej nieruchomości określa art. 16 ust.2 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem używanie nieruchomości przez jej właściciela na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny nie powoduje obowiązku ustalenia przychodu w tym zakresie.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym spółki osobowe, do których należy spółka cywilna, nie są podatnikami tego podatku lecz osoby fizyczne będące wspólnikami takich spółek. Również na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) za przedsiębiorców uznaje się wpólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, przy ustalaniu przedmiotowego przychodu z nieruchomości, należy uwzględnić relację tych osób z podmiotem oddającym nieruchomość w bezpłatne używanie, ponieważ zwolnienie określone w cyt. przepisie dotyczy wyłącznie podatników będących osobami fizycznymi.

Ustawa o podatku dochodowym nie definiuje dla własnego użytku pojęcia "członka rodziny". Uzasadnione jest zatem posłużenie się definicją zawartą w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60). Zgodnie z art. 111 par. 3 tej ustawy za członków rodziny uważa się, m. in. wstępnych (ojciec w stosunku do syna).

Ponieważ wspólnikami spółki cywilnej są ojciec i syn, to należy stwierdzić, że obowiązek ustalenia przedmiotowego przychodu nie powstanie po stronie świadczącego wspólnika (syna) jako, że używa on nieruchomości w części na potrzeby członków rodziny oraz w częśći na potrzeby własne.

Zatem stanowisko wspólników spółki cywilnej w tej kwestii jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj