Interpretacja Burmistrza Miasta i Gminy Lwówek
FN-Ł-3113/9/2005
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FN-Ł-3113/9/2005
Data
2005.04.22



Autor
Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podatnicy podatku od nieruchomości


Słowa kluczowe
gaz płynny
instalacja gazowa
najem
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości instalacji i zbiorników na gaz płynny oddanych w najem.


Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości uregulowanego w ustawie z dnia 12 stycznia o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 ze zm.)

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest przedsiębiorcą zajmującym się budową instalacji i zbiorników na gaz płynny, instalacje i zbiorniki stanowią od października 2001r. własność podatnika. Podatnik oddaje następnie w najem zbiornik na gaz płynny przedsiębiorcy wykorzystującemu zbiornik do celów związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.

Odpowiadając na powyższe pytanie, celem wskazania podmiotu zobowiązanego do zapłaty podatku od nieruchomości należy zastosować art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych Dz. U. z 2002r. Nr 9 poz. 84 ze zm.), który określa zakres podmiotowy podatku od nieruchomości. Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej, będące:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych
  • użytkownikami wieczystymi gruntów
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie
  • wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych nie stanowiących odrębnych nieruchomości
  • bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.

Ust. 2 Obowiązek podatkowy dotyczący przedmiotów opodatkowania wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – ciąży odpowiednio na jednostkach organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, faktycznie władających nieruchomościami lub obiektami budowlanymi.

Ust. 3. Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.

Użyte w art. 3 ustawy pojęcia „właściciel”, „posiadacz samoistny i zależny”, „zarządca” oraz „użytkownik wieczysty” należy rozumieć zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 140 K.c. właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, a w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody od rzeczy. Posiadacz samoistny to osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel, zaś posiadacz zależny to m.in. użytkownik, zastawnik, najemca lub dzierżawca, czyli osoba mająca określone władztwo nad cudzą rzeczą (art.336 K.c.).

Z przepisów art. 3 ust. 1 ustawy wynika jednoznacznie obciążenie podatkiem od nieruchomości właścicieli lub samoistnych posiadaczy nieruchomości albo obiektów budowlanych. Do powstania obowiązku podatkowego wystarczy zatem, aby dana osoba odpowiadała jednej z dwóch wymienionych przesłanek podmiotowych.

Obowiązek podatkowy wynika nie z umownych zobowiązań stron, lecz z aktów prawnych bezwzględnie obowiązujących, określających tak przedmiot, jak i też podmiot obowiązany do płacenia oznaczonego w ramach stosunku publicznoprawnego, jaki łączy ten podmiot z organem państwowym lub samorządowym, który jest uprawniony do pobierania podatku (Wyrok NSA Sygn. SA/KA 930/92). Jak w uzasadnieniu wyroku Sąd wywodził, „umowa dzierżawy, na którą powołuje się skarżąca jest wprawdzie formalna, gdyż w zakresie nawiązywania stosunku dzierżawy forma pisemna jest wystarczająca, a także wywołuje określone skutki prawne, jednak dotyczy to głównie skutków w sferze prawa cywilnego (stosunku zobowiązaniowego pomiędzy kontrahentami umowy) nie zaś w sferze stosunków publiczno prawnych”. Wyrok powyższy ma w pełni zastosowanie w niniejszej sprawie.

Zatem należy stwierdzić, że w świetle powołanych przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych, podatnik będący właścicielem przedmiotu opodatkowania (zbiornik na gaz płynny) oddanego innemu przedsiębiorcy mającemu siedzibę na terenie gminy Lwówek, w posiadanie zależne (najem) jest obowiązany do uiszczenia podatku od nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj