Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/34/I/2005
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/34/I/2005
Data
2005.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
faktura korygująca
kurs waluty
zaliczka
zwrot zaliczek


Pytanie podatnika
Na zwrot zaliczek podatnik wystawił korekty faktur. Wątpliwości podatnika dotyczą kursu przeliczenia euro na złote przy wystawieniu faktur korygujących-czy powinien to być średni kurs NBP z dnia zwrotu zaliczki, czy kurs taki sam, po którym była przeliczona wpłata zaliczek?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 22.03.2005r. wynika, że firma otrzymała 3 zaliczki od kontrahenta niemieckiego na projekt i wykonanie narzędzi do produkcji listew metalowych zgodnie z wcześniej zawartymi umowami. Na każdą z tych zaliczek firma wystawiła faktury VAT i odprowadziła podatek przeliczając euro po średnim kursie z dnia wpłaty zaliczki.

Do realizacji umów z kontrahentem niemieckim nie doszło z powodu rezygnacji strony niemieckiej. Na zwrot zaliczek w/w firma wystawiła korekty. W związku z tym, w złożonym przez siebie wniosku firma podniosła problem dotyczący przeliczenia kursu euro na złote przy wystawieniu korekt.

Zdaniem firmy każdy zwrot zaliczki powinien być przeliczony po takim samym kursie, jak w fakturze dokumentującej wpływ tej zaliczki. W takiej sytuacji nie powstaną różnice w podatku należnym.

Obowiązek wykazywania w fakturze kwoty podatku w złotych, bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze, wynika z par. 12 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU Nr 97, poz. 971).

Wyżej wymieniony par. 12 ust. 6 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. na podstawie par. 19 ust. 6 ma zastosowanie odpowiednio do faktur korygujących. Z kolei zgodnie z par. 19 ust. 3 pkt 2 wyżej powołanego rozporządzenia, przepisy ust. 1 i 2 tegoż par. 19 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu-co ma zastosowanie do wyżej przedstawionego stanu faktycznego.

W związku z powyższym, zdaniem tutejszego Organu, par. 19 powołanego wyżej rozporządzenia modyfikuje dane wskazane w fakturze pierwotnej. Dlatego też w ocenie organu nie zachodzi tu konieczność ponownego przeliczania euro na złote w stosunku do faktury pierwotnej.

Wobec powyższego tutejszy Organ podziela stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj