Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PP-443/22/Int-43/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/22/Int-43/05
Data
2005.05.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
najem
powstanie obowiązku podatkowego
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy najem użytkowanych dodatkowych piwnic i komórek pod schodami lokatorom wspólnot mieszkaniowych dla potrzeb gospodarstwa domowego, jest zwolniony z podatku czy też podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.


Postanowienie


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Nowym Targu z dnia 9 maja 2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu usług w zakresie najmu piwnic i komórek pod schodami stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Nowym Targu zwrócił się z zapytaniem: czy najem użytkowanych dodatkowych piwnic i komórek pod schodami lokatorom wspólnot mieszkaniowych dla potrzeb gospodarstwa domowego, jest zwolniony z podatku czy też podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak też postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wynajmuje dodatkowe piwnice i komórki pod schodami lokatorom wspólnot mieszkaniowych na przechowywanie przetworów i przedmiotów gospodarstwa domowego. Pomieszczenia te są dzierżawione z przeznaczeniem na cele mieszkalne i nie są przedmiotem działalności gospodarczej. Piwnice te są użytkowane na cele związane z zamieszkiwaniem, a nie na działalność gospodarczą.
W przypadku wynajmu tych pomieszczeń na prowadzoną działalność gospodarczą, zgodnie z umową, najemców obciąża odpowiednio stawką podatku w wysokości 22%.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Stanowisko wnioskodawcy jest zgodne z obowiązującymi przepisami.W art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) stwierdzono, że z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu i dzierżawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwolnione od podatku są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 4 załącznika wymienione są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.
Piwnice uznane za przynależne do lokalu mieszkalnego nie są traktowane jako odrębne obiekty, czynsze za wynajem lokali mieszkalnych obejmujące jednocześnie lokal piwniczny powinny korzystać ze zwolnienia od podatku określonego we wskazanym artykule.
Natomiast czynsze z tytułu innego powinny być opodatkowane stawką 22 %.Zatem do podatnika należy ocena czy dodatkowe piwnice są przynależnymi do lokalu mieszkalnego i są wykorzystywane na cele mieszkalne, czy też są lokalami użytkowymi.
Stąd też należało przyjąć jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
1) dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
2) nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/ następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj