Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-2/415-20/05
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/415-20/05
Data
2005.06.02



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest odliczenie od dochodu uzyskanego wraz z żoną zez stsunku pracy składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, wpłaconych w 2004r. po zakończeniu działalności gospodarczej ?


Według przedstawionego przez Pana stanu faktycznego:

  • do 1 listopada 2004r. prowadził Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych ( książka przychodów i rozchodów),
  • z uwagi na brak dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, nie płacił Pan składek na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy,
  • po zakończeniu działalności gospodarczej rozpoczął Pan wpłaty zaległości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W Pana ocenie składki ZUS wpłacane po zakończeniu działalności gospodarczej powinny być odliczane od dochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku stanowi generalnie dochód ustalony zgodnie z przepisami, po odliczeniu m.in. kwot składek, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, ze zm.):

  • zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  • potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym, że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6 (przychód z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcja rolną), tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającemu opodatkowaniu. Odliczenie to nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód /przychód/ wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na podstawie art. 26 ust. 13a w/w ustawy składki na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Odliczeniu od dochodu podlegają tylko składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone - wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie /art. 26 ust. 7 ustawy/. Biorąc pod uwagę, że podatek dochodowy rozliczany jest za okresy roczne, należy przyjąć, iż odliczeniu od dochodu za dany rok podatkowy podlegają składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w tym roku. Ponieważ z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy nie wynika aby w/w odliczenie ograniczone było wyłącznie do składek dotyczących poszczególnych miesięcy danego roku podatkowego, należy przyjąć, iż odliczeniu podlegają składki faktyczne zapłacone w danym roku podatkowym, niezależnie od tego jakiego okresu dotyczą.

W związku z powyższym, jeżeli wydatki poniesione w roku 2004 na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w czasie prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, mogą być odliczone od Pana dochodu osiągniętego ze stosunku pracy. Przepisy dotyczące odliczeń od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne mówią o odliczaniu ich przez podatnika, zatem składki zapłacone w roku 2004, na Pana ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, dotyczące okresu kiedy prowadził Pan działalność gospodarczą, nie mogą być odliczone od dochodu żony ze stosunku pracy.

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym, uregulowanym w rozdziale 18 (art. 103 - 110) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.). Na podstawie art. 104 tej ustawy składki na Fundusz Pracy są składkami obowiązkowymi. Zgodnie z art. 107 w/w składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Poboru składek na Fundusz Pracy dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wyodrębniony rachunek bankowy. Ponieważ obowiązek zapłaty składek na Fundusz Pracy został nałożony przez ustawodawcę, na podstawie art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wpłaty dokonane na Fundusz Pracy mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, z wyjątkiem uregulowanym w art. 23 ust.1 pkt 37 w/w ustawy. Zgodnie bowiem z wymienionym przepisem art. 23 ust.1 pkt 37 o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii wypłaconych w gotówce lub papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Składka na Fundusz Pracy nie została wymieniona w art. 26 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako podlegająca odliczeniu od dochodu; mimo więc, iż jest to należność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie podlega odliczeniu od dochodu.

Jeżeli zatem wpłacona składka na Fundusz Pracy nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana do 01.11.2004r. działalności gospodarczej, mimo, że jest to należność ZUS, nie może być odliczona od Pana dochodu ze stosunku pracy. Nie ma podstaw prawnych, aby nieodliczoną składkę na Fundusz Pracy odliczyła od dochodu ze stosunku pracy Pana żona.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie potwierdza Pana stanowiska w sprawie i uznaje je za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj