Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PP/443-6/05/A
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/05/A
Data
2005.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
aport
spółka jawna


Pytanie podatnika
Jakie skutki w podatku VAT wywołuje przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę jawną ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14 a par. 1, par. 3 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr. 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 21.01.2005 r. (data otrzymania przez tut. Organ: 25.01.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 14.03.2005 r. (data otrzymania przez tut. Organ: 15.03.2005 r.):
- ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż dokonanie przez Panią Jadwigę N, jako podatniku VAT czynnego zarejestrowanego, czynności wniesienia na pokrycie udziału w spółce jawnej wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa (obejmującego wszystkie składniki rzeczowe tego przedsiębiorstwa) nie wywołuje dla tego podatnika skutku w postaci obowiązku skorygowania (zmniejszenia) wysokości kwot podatku naliczonego związanego z towarami składającymi się na tą formę wkładu, o który podatnik ten w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz. 535/o VAT), w granicach wyznaczonych m.in. dalszymi ustępami art. 86, art. 88 ustawy o VAT oraz odpowiednimi przepisami wykonawczymi do tej ustawy, obniżył kwotę podatku należnego.
- ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż zaprzestanie przez Panią Jadwigę N. wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dopiero w następstwie dokonania przez Nią czynności wniesienia na pokrycie udziału w spółce jawnej wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa (obejmującego wszystkie składniki rzeczowe -towary w rozumieniu ustawy o VAT - tego przedsiębiorstwa), nie będzie skutkować wystąpieniem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT.
- ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa daje podstawę do sukcesji na rzecz spółki jawnej przysługującego Pani Jadwidze N. (która wnosi na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa) prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, które wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i którego granice wyznaczają m.in. dalsze ustępy art. 86, art. 88 ustawy o VAT oraz odpowiednie przepisy wykonawcze do tejże ustawy.
- ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa daje podstawę do sukcesji na rzecz spółki jawnej przysługującego na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT Pani Jadwidze N. (która wnosi na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa) prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym nie zadeklarowaną do zwrotu na rachunek bankowy, wynikającą z dokonanego przez Panią Jadwigę N. rozliczenia podatku od towarów i usług poprzedniego okresu rozliczeniowego.
- ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż zadeklarowaną do zwrotu na rachunek bankowy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wynikającą z dokonanego przez Panią Jadwigę N. rozliczenia podatku od towarów i usług będzie mieć prawo otrzymać na swój rachunek bankowy spółka jawna, do której Pani Jadwiga N. wnosi na pokrycie udziałuwkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a par. 3 i 4 tejże ustawy, następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawartym w piśmie z dnia z dnia 21.01.2005 r. (data otrzymania przez tut. Organ: 25.01.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14.03.2005 r. )(data otrzymania przez tut. Organ: 15.03.2005 r.), wnioskodawcy: Pani Jadwiga i Pan Mirosław N. będący małżeństwem, przedstawiają, iż zamierzają zawrzeć między sobą umowę spółki jawnej. Do spółki tej małżonkowie wniosą wkład w postaci przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzące przedmioty majątkowe są objęte wspólnością ustawową. Przedsiębiorstwo to obecnie jest związane z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez Panią Jadwigę N, której przysługuje status zarejestrowanego podatnika Vat czynnego, a wkład w tej postaci na pokrycie udziału w spółce jawnej, obejmie wszystkie składniki rzeczowe majątku związanego z prowadzonym przez osobę fizyczną przedsiębiorstwem. W następstwie wniesienia tego przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki jawnej Pani Jadwiga N. zaprzestanie wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka jawna (do której zostanie wniesiony przedmiotowy wkład) przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zrezygnuje ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 4 w związku z ust. 9 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz. 535 ze.zm.) i złoży Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 tejże ustawy, celem rejestracji tego podmiotu jako podatnika VAT czynnego.Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawcy stawiaj ą następujące pytania z zakresu podatku od towarów i usług:
- Czy dokonanie przez Panią Jadwigę N. czynności wniesienia na pokrycie udziału w spółce jawnej wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa, obejmującego wszystkie składniki rzeczowe tego przedsiębiorstwa, wywoła dla niej jako podatnika podatku od towarów i usług skutek w postaci obowiązku skorygowania (zmniejszenia) wysokości kwot podatku naliczonego związanego z towarami składającymi się na tą formę wkładu, o który Pani Jadwiga N. w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w granicach wyznaczonych m.in. dalszymi ustępami art. 86, art. 88 ustawy o VAT oraz odpowiednimi przepisami wykonawczymi do tej ustawy, obniżyła kwotę podatku należnego ...
- Czy zaprzestanie przez Panią Jadwigę N. w powyższych okolicznościach, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, będzie skutkować wystąpieniem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT ...
- Czy na podstawie art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółce jawnej będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego określonego w fakturach, które stwierdzają nabycie przez Panią Jadwigę N. towarów i usług przed zaprzestaniem przez Nią wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, który to podatek naliczony Pani Jadwiga N. w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przy zachowaniu granic i warunków wyznaczonych dalszymi ustępami art. 86, art. 88 ustawy o VAT oraz odpowiednimi przepisami wykonawczymi do tej ustawy, miałaby prawo pomniejszyć wysokość podatku należnego ... Czy w tym przypadku zachodzi konieczność wystawienia przez spółkę jawną noty korygującej ...
- Czy na podstawie art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółce jawnej będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z dokonanego przez Panią Jadwigę N. rozliczenia podatku od towarów i usług za ostatni okres rozliczeniowy przed zaprzestaniem wykonywania przez tego podatnika czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zadeklarowanej do zwrotu na rachunek bankowy ...- Czy na podstawie art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółka jawna będzie mieć prawo otrzymać na swój rachunek bankowy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wynikającą z dokonanego przez Panią Jadwigę N. rozliczenia podatku od towarów i usług i zadeklarowaną przez tego podatnika w złożonej deklaracji podatkowej do zwrotu na rachunek bankowy ...
Zdaniem wnioskodawców:
- Dokonanie przez Panią Jadwigę N. jako podatniku VAT czynnego zarejestrowanego, czynności wniesienia na pokrycie udziału w spółce jawnej wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa (obejmującego wszystkie składniki rzeczowe tego przedsiębiorstwa) nie wywołuje dla tego podatnika skutku w postaci obowiązku skorygowania (zmniejszenia) wysokości kwot podatku naliczonego związanego z towarami składającymi się na tą formę wkładu, o który podatnik ten w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), w granicach wyznaczonych m.in. dalszymi ustępami art. 86, art. 88 ustawy o VAT oraz odpowiednimi przepisami wykonawczymi do tej ustawy, obniżył kwotę podatku należnego.
- Zaprzestanie przez Panią Jadwigę N. wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dopiero w następstwie dokonania przez Nią czynności wniesienia na pokrycie udziału w spółce jawnej wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa (obejmującego wszystkie składniki rzeczowe - towary w rozumieniu ustawy o VAT - tego przedsiębiorstwa), nie będzie skutkować wystąpieniem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT.
- Art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa daje podstawę do sukcesji na rzecz spółki jawnej przysługującego Pani Jadwidze N (która wnosi na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa) prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, które wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i którego granice wyznaczają m.in. dalsze ustępy art. 86, art. 88 ustawy o VAT oraz odpowiednie przepisy wykonawcze do tejże ustawy.
- Art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa daje podstawę do sukcesji na rzecz spółki jawnej przysługującego na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT Pani Jadwidze N. (która wnosi na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa) prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym nie zadeklarowaną do zwrotu na rachunek bankowy, wynikającą z dokonanego przez Panią Jadwigę N. rozliczenia podatku od towarów i usług poprzedniego okresu rozliczeniowego.
- Zadeklarowaną do zwrotu na rachunek bankowy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wynikającą z dokonanego przez Panią Jadwigę N. rozliczenia podatku od towarów i usług będzie mieć prawo otrzymać na swój rachunek bankowy spółka jawna, do której Pani Jadwiga N. wnosi na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni ocenił jako prawidłowe wszystkie stanowiska wnioskodawców, zważając co następuje:

Na podstawie art. 93 a par. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) przepis par. 1 tego artykułu - stanowiący o tym, iż osoby prawne, zawiązane (powstałe) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki - stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. W świetle zatem przepisu art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółka jawna z mocy prawa nabywa nie tylko ciężary, ale również wynikające z prawa podatkowego uprawnienia, które przysługiwałyby osobie fizycznej, która wniosła na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. Odwołanie się w treści art. 93a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa do kategorii „przepisy prawa podatkowego" (zob definicję zawartą w art. 3 pkt. 2 u.o.p.) oznacza przedmiotowo najpełniejszy z możliwych zakres sukcesji stosowanej wobec praw i obowiązków wynikających z wszelkich aktów normatywnych prawa podatkowego, a więc wynikających zarówno ze stosunków materialnoprawnych, jak i formalnoprawnych. Zważyć jednak należy, że zgodnie z art. 93e ustawy Ordynacja podatkowa, wynikającą z art. 93a par. 2 pkt. 2 tej ustawy sukcesję na rzecz spółki niemającej osobowości prawnej praw i obowiązków przysługujących osobie fizycznej, stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stronąj est Rzeczypospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz.535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tejże ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Pamiętać należy, że przepis ten kształtuje jedynie fragment treści przysługującego podatnikowi prawa, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Treść tego prawa wypełnia bowiem szereg przepisów zawartych w samej ustawie o Vat oraz aktach do niej wykonawczych, w tym m.in. dalsze ustępy art. 86, art. 88 ustawy o VAT oraz odpowiednie przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 97, poz. 970 ze zm.). W efekcie podniesionego wyżej art. 93 a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółka jawna, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, ma prawo korzystać z przysługującego tejże osobie fizycznej, a nie wykorzystanego przez nią, prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka jawna może tego dokonać po złożeniu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, celem rejestracji tego podmiotu jako podatnika VAT czynnego (w związku z rezygnacją ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 4 w powiązaniu z ust. 9, tejże ustawy).Dla zobrazowania „mechanizmu" omawianej sukcesji praw i obowiązków należy wyjaśnić, że w sytuacji otrzymania przez osobę fizyczną faktury stwierdzającej nabycie przez nią to warów i usług i nie wykorzystania przez tą osobę fizyczną prawa do pomniejszenia podatku należnego o określoną w tej fakturze kwotę podatku naliczonego w terminach określonych w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, sukcesja tego prawa na rzecz spółki jawnej oznacza m.in. iż:
- spółka ta może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury, określającej jako nabywcę osobę fizyczną. Zważyć należy, że tym przypadku nie zachodzi przypadek pomyłki dotyczącej informacji wiążącej się ze sprzedawcą, a zatem w świetle treści par. 21 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr.97, poz. 971) nie zachodzi przesłanka do wystawienia noty korygującej.
- spółka może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury, zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o Vat, za następny okres rozliczeniowy po terminach (okresach rozliczeniowych) wskazanych w ust. 10 art. 86. tj. po terminach (okresach rozliczeniowych), w których dla osoby fizycznej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało. Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Pamiętać należy, że pozostałą część treści przysługującego podatnikowi prawa, do zwrotu różnicy wypełniaj ą dalsze ustępy art. 87 oraz art. 88 ust. 4 ustawy o VAT Na skutek podniesionego wyżej art. 93 a par. 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółka jawna, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, po złożeniu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego, ma prawo korzystać z przysługującego tejże osobie fizycznej, a nie wykorzystanego przez nią prawa:
- do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z dokonanego przez tą osobę fizyczną rozliczenia podatku od towarów i usług za ostatni okres rozliczeniowy przed zaprzestaniem wykonywania przez tego podatnika czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zadeklarowanej do zwrotu na rachunek bankowy,
- otrzymania na swój rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z dokonanego przez tą osobę fizyczną rozliczenia podatku od towarów i usług (zadeklarowanej w złożonej deklaracji podatkowej do zwrotu na rachunek bankowy).

Z powołanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zasadniczo przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tejże ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. wyjątki od tej zasady wymienione w art. 86 ust. 8 i 9 ustawy o VAT). Ze sposobu określenia w art. 86 ust. 10 - 19 ustawy o VAT terminów (okresów rozliczeniowych), w których prawo do obniżenia kwoty podatku powstaje lub, w których podatnik ma prawo obniżenia kwoty podatku należnego, jak również z faktu, że czynności opodatkowane, z którymi jest związany podatek naliczony często występują po tych terminach, wynika wniosek, że ocena zachodzenia związku pomiędzy nabytymi towarami lub usługami a czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, odbywa się na gruncie wykonywanych przez podatnika czynności w momencie realizacji przez niego prawa do pomniejszenia wysokości podatku należnego o podatek naliczony. Zmiana okoliczności, które uzasadniały prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego w momencie jego realizacji, skutkuje zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT obowiązkiem skorygowania (zmniejszenia) przez podatnika wcześniej odliczonych kwot podatku naliczonego. Ten sam obowiązek, na podstawie art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, ciąży na nabywcy przedsiębiorstwa, podobnie zresztą, jak obowiązek korekt podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa określony w ust. 1 - 6 i 7 art. 91 tejże ustawy. Przepis art. 91 ust. 9 ustawy o VAT wiąże się ściśle z treścią art. 6 ust. 1 tejże ustawy, w świetle której przepisy ustawy o VAT nie stosuje się do m.in. transakcji zbycia przedsiębiorstwa (co należy rozumieć pod pojęciem przedsiębiorstwo określa art. 55 k.c). Z powyższych przepisów wynika, że w ustawie o VAT zostało przyjęte rozwiązanie, iż nabywca przedsiębiorstwa jest traktowany jako następca prawny podatnika dokonującego nabycia towarów, które składają się na tak określoną formę ich zbycia. Tym samym zbycie (w tym wniesienie w formie aportu) przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonywanych przez podatnika - zbywcę tzn. nie skutkuje obowiązkiem skorygowania przez podatnika - zbywcę wcześniej odliczonych przez niego od podatku należnego kwot podatku naliczonego związanych z towarami składającymi na formę ich zbycia w postaci przedsiębiorstwa, co zresztą pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności VAT. M.in. z tych samych powodów zaprzestanie przez podatnika, będącego osoba fizyczną, w następstwie zbycia całego swojego przedsiębiorstwa wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie wiąże się z wystąpieniem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, czyli nie nastąpi opodatkowanie towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego mającego do niego zastosowanie w dacie udzielania mniejszej interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów dotyczących przedstawionego stanu faktycznego ;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj