Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
EI/15/10/2005
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EI/15/10/2005
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
zbycie praw majątkowych
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Podatnik jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do pierwszej grupy inwalidów a żona zaliczona jest do drugiej grupy inwalidów. W związku z powyższym ponoszą wydatki na zakup leków i inne wydatki związane z leczeniem, w tym dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Podatnik nie posiada własnego samochodu lecz korzysta z pojazdów państwowych i samochodów stanowiących własność rodziny lub znajomych. Podatnik prosi o udzielenie informacji, czy ponoszone z tego tytułu koszty może odliczyć od dochodu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne.


Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 167 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 17.01.2005r. do Ministerstwa Finansów następnie przekazanym do załatwienia zdognie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 08.02.2005r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji odnośnie odliczania od dochodu wydatków rehabilitacyjnych ponoszonych na odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę

W dniu 18.02.2005r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego, iż jest Pan osobą niepełnosprawną zaliczaną do pierwszej grupy inwalidów z adnotacją ,,wymaga opieki osoby drugiej" a żona zaliczona jest do drugiej grupy inwalidów. W związku z powyższym ponosi Pan znaczne wydatki na zakup leków i inne wydatki związane z leczeniem, w tym dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Nie posiada Pan własnego samochodu lecz korzysta z pojazdów państwowych i samochodów stanowiących własność rodziny lub znajomych. Wg. Pana oceny ponoszone z tego tytułu koszty może odliczyć od dochodu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne.

2. Ocena prawna stanowiska

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód ustalony zgodnie z art.9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e ust. 5c, 6, 8 ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W myśl ust. 7a w/w art. odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają m.in. wydatki na następujące cele rehabilitacyjne:

  • odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym,
  • odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne:
    1. osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
    2. osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit.a)
  • odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związanego z pobytem na:
    1. turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym,
    2. leczeniu sanatoryjnym w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych, opiekuńczo- pielęgnacyjnych, leczniczo wychowawczych.

Zgodnie z art. 26 ust. 7c powyższe wydatki podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, w wysokości faktycznie poniesionej a maksymalną wysokość odliczenia wyznacza wykazany przez podatnika dochód do opodatkowania. W/w odliczenia dokonywane są na podstawie dowodów potwierdzających fakt ich poniesienia przez podatnika, tj. rachunków, faktur Vat, dowodów wpłat.

Jednocześnie tyt. organ podatkowy informuje, iż odliczeniu od podstawy w wysokości określonych limitów podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne z tytułu:

- zakupu leków, w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Podstawą odliczenia przedmiotowych wydatków jest posiadanie przez podatnika dowodu ich poniesienia.

W myśl art. 26 ust. 7b wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu tylko wówczas, jeżeli nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W ocenie tut. organu podatkowego, w sytuacji posiadania przez Pana dowodów potwierdzających poniesienie wydatków na zakup leków i odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to wydatki te można zaliczyć do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne.Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach stwierdza, że stanowisko jakie zostało zajęte przez Pana we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj