Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDF/E/005-1-13/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/E/005-1-13/05
Data
2005.06.06



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
cel wydatku
Fundusz Pracy
moment powstania obowiązku podatkowego
opodatkowanie dochodów
pozarolnicza działalność gospodarcza
refundacja
środek trwały
zaniechanie poboru podatku


Pytanie podatnika
1. Czy środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane ze środków Funduszu Pracy, na podstawie przepisów ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 99, poz. 1001) stanowią przychód w myśl ustawy o podatku dochodowym, a wydatki pokryte otrzymanymi środkami będą stanowiły koszty uzyskania przychodu oraz
2. Czy zapłacony podatek VAT będzie podlegał odliczeniu?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., niniejszym zmieniam informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach z dnia 31.12.2004 r. nr US.I/415-44/04 udzieloną Panu Aleksandrowi F. z Bartoszyc, w zakresie wyjaśnienia, czy środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane ze środków Funduszu Pracy, na podstawie przepisów ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 99, poz. 1001) stanowią przychód w myśl ustawy o podatku dochodowym, a wydatki pokryte otrzymanymi środkami będą stanowiły koszty uzyskania przychodu oraz czy zapłacony podatek VAT będzie podlegał odliczeniu.

Odnośnie podatku dochodowego:

Zgodnie z przepisami art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 99, poz. 1001) starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Uwarunkowania, jakie należy spełniać, aby otrzymać określoną powyżej pomoc finansową reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31.08.2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. nr 196, poz. 2018).

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyznane Panu jednorazowo z Funduszu Pracy środki na podjęcie działalności gospodarczej będą stanowiły dla Pana przychód z tzw. innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, w związku z art. 20 ust. 1 ustawy, podlegający opodatkowaniu, gdyż nie mieści się w dyspozycji przepisów normujących zwolnienia przedmiotowe zawarte w art. 21, 52 i 52a ustawy.

Jednakże z uwagi na fakt, iż Minister Finansów w dniu 25.04.2005 r. wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) – opublikowane 27.04.2005 r., Dz. U. nr 70, poz. 630, w którym na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. j.t. z 2005 r. nr 8, poz. 60) zaniechał poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od środków otrzymanych przez bezrobotnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej, stąd ww. świadczenie nie będzie podlegać opodatkowaniu, gdyż na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku od tych środków.

Zgodnie bowiem z § 1 tego rozporządzenia zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31.08.2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. nr 196, poz. 2018), stanowiących pomoc de minimis w rozumieniu art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12.01.2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasad de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001 r.) i udzielonych zgodnie z przepisami tego rozporządzenia.

Zgodnie z § 2 ww. rozporządzenia z 25.04.2005 r. zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1.01.2004 r. do dnia 31.12.2005 r.

Zatem przedmiotowe świadczenie stanowi dla Pana przychód z innych źródeł, od którego jednak na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W przypadku, gdy wykazał go Pan w zeznaniu rocznym należy złożyć korektę zeznania podatkowego wraz z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego.

Natomiast w zakresie kosztów uzyskania przychodów stwierdza się, iż wydatki sfinansowane ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej będą stanowiły koszt uzyskania przychodów ze źródła, jakie stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza, o ile spełniają kryteria zaliczenia do kategorii kosztu stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jednocześnie nie są wymienione w art. 23 tej ustawy. Wydatki te jednak mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero po uruchomieniu przez Podatnika działalności gospodarczej.

W świetle powyższego zakupione w ramach prowadzonej działalności gospodarczej komputery o wartości nie przekraczającej 3.500,00 zł i okresie używania powyżej 1 roku mógł Pan nie zaliczać do środków trwałych i nie dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych lecz uznać je za wyposażenie sklepu i w oparciu o art. 22d ustawy o podatku dochodowym wydatki poniesione na ich nabycie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Reasumując, w zakresie podatku dochodowego nieprawidłowe jest Pana stanowisko odnośnie sposobu opodatkowania przedmiotowych środków, ponieważ otrzymane środki z Fundusz Pracy stanowią dla Pana przychód z innych źródeł, od którego jednak zaniechano poboru podatku na lata 2004-2005.

Natomiast stanowisko Pana, odnośnie uznania wydatków poniesionych na nabycie komputerów o wartości nieprzekraczającej 3500 zł i okresie użytkowania dłuższym niż rok za koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do użytkowania, jest prawidłowe.

Odnośnie podatku VAT:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4 art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przepisy w tym zakresie nie warunkują prawa odliczenia podatku należnego od źródła jego finansowania. Jednakże trzeba mieć na względzie przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeśli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeżeli zakupy finansowane ze środków otrzymanych z Funduszu Pracy służą sprzedaży opodatkowanej, to podatek naliczony w nich zawarty służy odliczeniu na zasadach ogólnych.

Zatem stanowisko Pana, wyrażone w przedmiotym zapytaniu, dotyczące podatku VAT, jest poprawne, przy założeniu, że nabyte towary będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i istnieje możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w Pana piśmie oraz stan prawny obowiązujący do 31.12.2004 r., z uwagi na fakt, iż zapytanie Podatnika zostało złożone w grudniu 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj