Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2459/04/CIP
z 24 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2459/04/CIP
Data
2004.12.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Wstąpienie w prawa i obowiązki


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
następstwo prawne
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, na podstawie których obrotów należy ustalić proporcję w celu dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 ustawy dla zakończonego roku podatkowego 2004r., a także korekty podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.Przedmiotem zapytania jest również sposób ustalenia proporcji w celu częściowego odliczania podatku naliczonego w roku 2005.
Zdaniem Podatnika, wobec braku przepisów ustawy o VAT nakładających na Spółkę przejmującą obowiązki związane z rozliczeniem strukturą podatku naliczonego wykazywanego w deklaracjach składanych w roku 2004 przez Spółki przejmowane, Spółka przejmująca nie będzie zobowiązana do ustalenia wskaźników struktury i dokonywania korekt podatku naliczonego wykazywanego przez Spółki przejmowane w deklaracjach złożonych za okres od 1 maja do 31 grudnia 2004r.
Podatnik stoi na stanowisku, że wynikające z art. 91 ust. 1-3 ustawy o VAT obowiązki dotyczące korekty kwot podatku naliczonego dla zakończonego roku podatkowego 2004r. oraz obowiązki w zakresie ustalenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2-4, do zastosowania w roku 2005, Spółka powinna wykonać wyłącznie w odniesieniu do podatku naliczonego wykazywanego przez Spółkę przejmującą w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2004r. oraz przy zastosowaniu procentowych wskaźników ustalonych na podstawie obrotów Spółki przejmującej, bez uwzględnienia obrotów Spółek przejmowanych.


Stan faktyczny w sprawie.

Podatnik wykorzystuje zakupione towary i usługi zarówno do wykonywania czynności w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

W przypadku, gdy nie jest możliwe odrębne określenie kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, Podatnik odpowiednio do art. 90 ust. 2 ustawy o VAT pomniejsza kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z regulacją art. 90 ust. 3 ustawy o VAT w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2004r. stosowano proporcję ustaloną na podstawie obrotu uzyskanego przez Spółkę w 2003r. Proporcja ta, po zakończeniu roku 2004, winna zostać zweryfikowana, a podatek naliczony podlega skorygowaniu na zasadach określonych w art. 91 ust. 1 ustawy.

W dniu 31 grudnia 2004r. przewidywane jest dokonanie wpisu połączenia spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym i Spółka w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, przejmie majątek siedmiu spółek handlowych, których byt prawny ustanie z dniem dokonania w.w. wpisu do KRS.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Z punktu widzenia prawa podatkowego, do sytuacji następstwa podatkowego zachodzącego w wyniku łączenia się spółek na podstawie przepisów Kodeksu handlowego, mają zastosowanie przepisy art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian./.

Zgodnie z art. 93 § 1 powołanej wyżej ustawy osoba prawna zawiązana /powstała/ w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych
  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Stosownie do art. 93 ust. 2 cyt. wyżej ustawy przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych),
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, za które w.w. ustawa Ordynacja podatkowa w art. 3 ust. 2 rozumie przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.

Powyższe oznacza, że spółka przejmująca, łącząca się poprzez przejęcie z inną spółką, przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, w analizowanym stanie faktycznym wynikające z ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ - zwanej dalej ustawą o VAT i przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Z powyższego wynika również, iż nie stanowi przeszkody fakt, że w stosunku do przejmującej spółki szczegółowe obowiązki w zakresie rozliczeń VAT spółek przejmowanych nie zostały sformułowane bezpośrednio w ustawie o VAT. Obowiązki te i prawa ukształtowane zostały bowiem przez powołany wyżej przepis art. 93 w.w. ustawy Ordynacja podatkowa.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika, jako następca prawny dla przejmowanych spółek, wstępujący we wszelkie prawa i obowiązki przejmowanych spółek, Podatnik wykonuje obowiązki w zakresie skorygowania kwot podatku naliczonego, nałożone na te spółki przez ustawę o VAT.

Zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie.

Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005r. W stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. Nr 11, poz.50, z późn. zmian./.

Odpowiadając zatem na postawione przez Podatnika pytania, w świetle powołanych wyżej przepisów należy wskazać, iż Podatnik obowiązany jest:

  • obliczyć proporcję w sposób określony w art. 90 ust. 2-7 ustawy o VAT - w celu dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 ustawy, dla zakończonego roku podatkowego 2004r.- dla Podatnika i dla każdej przejmowanej Spółki oddzielnie,
  • obliczyć kwotę korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1 oraz w art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w odniesieniu do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, dla Podatnika i każdej z przejmowanych spółek oddzielnie i uwzględnić te korekty w deklaracji podatkowej VAT-7 składanej przez Podatnika za miesiąc styczeń 2005r.,
  • ustalić proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT na podstawie łącznych obrotów Podatnika i przejmowanych spółek za okres od maja do grudnia 2004r. celem stosowania tej proporcji dla obliczenia kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego za poszczególne okresy 2005r.

W przypadku, jeśli Podatnik uzna, że proporcja ustalona na podstawie łącznych obrotów spółki przejmującej i przejmowanych byłaby niereprezentatywna w odniesieniu do roku 2005, winien ustalić proporcję przy uwzględnieniu przepisów art. 90 ust. 8 i ust. 9 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy uznać stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj