Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443/05-71/TK
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443/05-71/TK
Data
2005.04.18



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
zbycie


Pytanie podatnika
Czy przepisy ustawy stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa oraz czy na zbywcy przedsiębiorstwa ciąży obowiązek skorygowania podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.)


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Ona działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem przedsiębiorstwa mającego za przedmiot działalności wydawanie gazety codziennej. Strona zawarła umowę przedwstępną zobowiązującą do sprzedaży w/w przedsiębiorstwa w całości, z wyłączeniem określonych w umowie zobowiązań.

W związku z powyższym Strona zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego o potwierdzenie stanowiska, iż w opisanym stanie faktycznym umowa sprzedaży nie rodzi skutków podatkowych w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa nie definiuje przy tym pojęcia przedsiębiorstwa, jednakże zarówno ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 5a pkt. 3 oraz ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w art. 4a pkt. 3 na swoje potrzeby powołują się na definicję przedsiębiorstwa zawartą w Kodeksie cywilnym. Z uwagi na powyższe należy przyjąć, iż definicja przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego ma charakter powszechny dla prawa podatkowego. Według art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ponadto art. 552 Kodeksu cywilnego stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo przepisów szczególnych.
Zgodnie z art. 91 ust. 9 w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). Pamiętać należy, iż w/w przepis ma jedynie zastosowanie do podatników którzy:albo wykonują zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje i w związku z w/w czynnościami nabywają towary i usługi, które są wykorzystywane do ich wykonywania, a co do do których nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,albo nabyli towary lub usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie nie mogą być jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym czynność prawna mająca za przedmiot zbycie przedsiębiorstwa jest, mocą art. 6 pkt 1 ustawy ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotowo wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednakże analiza przedmiotowej czynności cywilnoprawnej nie mieści się w ramach określonych w 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa i w związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie jest uprawniony ani obowiązany do zajmowania stanowiska w przedmiocie czy przedmiotowa transakcja sprzedaży stanowi zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa cywilnego.

Ustalenie powyższej okoliczności jest także niezbędne do odpowiedniego dokonania korekt o których mowa w art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług - w przeciwnym razie zastosowanie będzie miał art. 91 ust. 4 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj