Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3/415-36/05/MG
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3/415-36/05/MG
Data
2005.04.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
zeznanie podatkowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
W jaki sposób opodatkowany jest dochód uzyskany na podstawie umowy o dzieło, zawartej między osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1- 5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ),w związku z wnioskiem z dnia 15.03.2005 roku (wpływ 16.03.2005 rok),uzupełnionym w dniu 30.03.2005 roku, o interpretację przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie,


postanawia


-nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie z dnia 30.03.2005 roku , stanowiącym uzupełnienie do wniosku z dnia 15.03.2005 roku, w kwestii obowiązku złożenia przez pracobiorcę deklaracji PIT-53.


UZASADNIENIE


Z pisma złożonego dnia 16.03.2005 roku wynika następujący stan faktyczny:

strona jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczejna przełomie 2004 i 2005 roku zawarła umowę o dzieło z osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej;przedmiotem umowy była opieka nad matką strony;w umowie określono czas jej trwania, zakres obowiązków, wysokość wynagrodzenia i formę płatności.

Zapytanie dotyczy możliwości zawarcia tego rodzaju umowy i obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy .Zdaniem strony umowę zawarto w sposób prawidłowy a podatek winna odprowadzić osoba wykonująca dzieło i złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym deklarację PIT-53.

W powyższej sprawie-wg oświadczenia strony z dnia 16.03.2005 roku- nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Organ podatkowy nie podziela powyższego stanowiska.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:

*art.627 ustawy z dnia 23 kwietnia Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn.zm.)

*art.10 ust.1 pkt 9 ,art.13 pkt 8 i art.45 ust.1 i ust.4 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity-Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn.zm.) .

Zgodnie z art. 627 ustawy Kodeks cywilny , na mocy umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Ustawa nie precyzuje, kim mogą być strony takiej umowy, domniemywać zatem należy, że jedynym wymogiem będzie zdolność do czynności prawnych, którą nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności, posiadana przez obie strony umowy. Zatem nie ma przeszkód aby dwie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zawarły między sobą umowę o dzieło. Jednak przychód uzyskany w wyniku zrealizowania tej umowy stanowić będzie dla pracobiorcy, w myśl art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , źródło przychodu z innych źródeł a nie z działalności wykonywanej osobiście. Bowiem, zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności wykonywanej osobiście powstaje wówczas, gdy osoba otrzymuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia , które uzyskiwane są wyłącznie od
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy lub administratora-jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością-z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Reasumując, u pracobiorcy nie powstanie obowiązek , o którym mowa w art. 44 ust. 1 pkt 3 i ust.3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. obowiązek wpłaty zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy w wysokości 19% oraz złożenie deklaracji miesięcznej PIT-53 w tym samym terminie.

Dochód taki pracobiorca winien opodatkować w zeznaniu podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym przychód został osiągnięty i w tym terminie uregulować należny podatek, o czym stanowią art.45 ust.1 i ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.


Pouczenie


Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na niniejsze postanowienie, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj