Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3/415-17/05/DP
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3/415-17/05/DP
Data
2005.03.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
W 2004 roku zakupiono akcje banku, sfinansowane kredytem. W związku z powyższym poniesiono wydatki związane z prowizją banku, oprocentowaniem kredytu oraz opłatami skarbowymi. Czy wymienione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży tych akcji?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1- 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60),w związku z wnioskiem z dnia 28.01.2005 roku (data wpływu-31.01.2005r.), o interpretację przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej sposobu rozliczenia kosztów kredytu zaciągniętego na zakup w 2004 roku akcji banku, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie, zaprezentowanego w piśmie z dnia 09.02.2005 roku (wpływ do organu podatkowego w dniu 10.02.2005 r.)


postanawia

-nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie z dnia 09.02.2005 roku, uzupełniającego stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 28.01.2005 roku (data wpływu 31.01.2005 roku) w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu spłaty kredytu zaciągniętego na zakup akcji i opłat związanych z uruchomieniem tego kredytu.


UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 28.01.2005 roku (data wpływu 31.02.2005 rok) strona przedstawia następujący stan faktyczny:

W 2004 roku zakupiono akcje banku, sfinansowane kredytem. W związku z powyższym poniesiono dodatkowe koszty wynikające z prowizji banku, oprocentowania kredytu, opłat skarbowych.

Zapytanie dotyczy kwestii, czy koszty te będą kosztami uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji?

Zdaniem strony, jeżeli sprzedaż akcji nie nastąpiła w 2004 roku, to koszty związane z zaciągnięciem i spłatą kredytu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w roku, w którym uzyskano przychód ze sprzedaży akcji.

Organ podatkowy nie podziela tego stanowiska.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:

art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity-Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn.zm.).

Zgodnie z zasadą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych. Stosownie do art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Zatem zdaniem tutejszego organu podatkowego, w sytuacji gdy strona w 2004 roku:

1)nie uzyskała przychodu ze zbycia akcji finansowanych kredytem, a spłaciła odsetki od zaciągniętego na ich zakup kredytu - to w złożonym zeznaniu PIT-38 może wykazać spłacone lub skapitalizowane w roku podatkowym odsetki w rubryce "koszty uzyskania przychodu."

2)uzyskała przychód ze sprzedaży części akcji finansowanych kredytem i spłaciła odsetki od zaciągniętego kredytu - w PIT-38 może wykazać spłacone lub skapitalizowane w ciągu roku odsetki - w rubryce "koszty uzyskania przychodu".

W żadnej z w/w sytuacji kosztu uzyskania przychodu nie będzie stanowiła spłata kredytu zaciągniętego na zakup akcji ani opłaty związane z uruchomieniem tego kredytu.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.


Pouczenie


Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj