Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/gf/415/III/art.14a/zap.37/09/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/gf/415/III/art.14a/zap.37/09/05
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
kurs waluty
podatek


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy przeliczyć na złote polskie podatek zapłacony za granicą?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 marca 2005 r. (data wpływu do Urzędu: 14.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. sposobu przeliczenia na złote podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:Od dnia 1 października 2002 r. podatnik przebywa w Stanach Zjednoczonych na 3-letnim stypendium postdoktoranckim. Od dnia 1 września 2004 r. od dochodu podatnika do amerykańskiego organu skarbowego odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy.
Pytanie podatnika:
W jaki sposób powinien zostać przeliczony na złote polskie podatek zapłacony w Stanach Zjednoczonych w 2004 r.?
2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
Zdaniem podatnika podatek zapłacony w Stanach Zjednoczonych powinien być przeliczony na złote według kursu średniego rocznego NBP za rok 2004.
3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm., czyt. dalej: ustawy) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Podwójnemu opodatkowaniu dochodów zapobiegają zawarte przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 20 umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1986 r. Nr 31 poz. 178 i 179) do odchodów uzyskanych na terytorium Stanów Zjednoczonych ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.Sposób opodatkowania według powołanej wyżej metody reguluje art. 27 ust 9 ustawy, który stanowi, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Dokonanie odliczenia musi poprzedzić przeliczenie przychodów otrzymanych w walucie obcej oraz zapłaconego za granicą podatku (zaliczki na podatek) na złote polskie.
W zakresie przeliczenia waluty obcej na złote art. 27 ust. 9 ustawy odsyła do odpowiedniego zastosowania art. 11 ust. 3 i 4 ustawy, który stanowi, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. W przypadku, gdy bank z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa powyżej, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Odnośnie sposobu przeliczenia na złote potrąconego za granicą podatku należy przyjąć odpowiednie zastosowanie wyżej cytowanego art. 11 ust. 3 i 4 ustawy. Oznacza to, że wartość podlegającego odliczeniu podatku winna być przeliczona na złote według kursu stosowanego do przeliczenia otrzymanego przychodu, tj.

  • według kursu walut obcych stosowanego przez bank w dniu otrzymania przez podatnika przychodu lub postawienia do jego dyspozycji; jeżeli bank stosuje różne kursy walut obcych, do przeliczenia stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski - w sytuacji, gdy podatnik korzysta z usług banku,
  • według kursu średniego z dnia uzyskania przychodów ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski - w sytuacji, gdy podatnik nie korzysta z usług banku.

POUCZENIE

1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110 poz. 1176 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj