Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-22/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-22/05
Data
2005.05.13



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
przychody ze stosunku pracy
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym kwoty zwróconych w 2004 roku przez ZUS, nadpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w latach 1999-2002?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w 2004 roku Podatnik otrzymał zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pobranych od przychodów uzyskanych w latach 1999-2002. Zwrotu tego dokonano za pośrednictwem płatników składek. Płatnicy od dokonanego zwrotu ww. składek pobrali zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 – ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do postanowień art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 – ze zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków , w równych częściach pracownicy i płatnicy składek (art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Jak wynika z przytoczonych przepisów, składka finansowana przez pracownika pochodzi z wynagrodzenia oraz innych świadczeń wypłacanych pracownikowi z tytułu stosunku pracy, t.j. pochodzi ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe sfinansowana przez pracownika, następnie zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek) stanowi zwrot uprzednio nienależnie pomniejszonego przychodu ze stosunku pracy. Tym samym w miesiącu, w którym kwota zwróconych składek została wypłacona pracownikowi tj. postawiona do jego dyspozycji – zgodnie z art. 11 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pracodawca dolicza ją do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w tym miesiącu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy z zastosowaniem przepisów art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – z pewnymi wyjątkami.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (....).

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w przytoczonym art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 81 ust. 5 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ). Oznacza to, że w razie osiągnięcia kwoty granicznej i zaprzestania opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o kwotę odpowiadającą tym składkom zwiększa się przychód ubezpieczonego, stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. W konsekwencji zwrócona ubezpieczonemu kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Informuje się, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów , o których mowa w art. 10 ust. pkt 1 (w tym ze stosunku pracy). Kwota zwróconych nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne stanowi przychód ze stosunku pracy. Zatem odsetki wypłacone od tych przychodów mieszczą się w dyspozycji przytoczonego art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przytoczonych przepisów, płatnicy od zwróconych kwot nadpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe byli zobowiązani pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Zatem brak jest podstaw prawnych do korekty zeznań podatkowych za lata 1999-2002.
Po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpił faktycznie zwrot nadpłaconych składek, Podatnik jest zobowiązany wykazać dochód z tego tytułu w rocznym zeznaniu podatkowym. W przedstawionym we wniosku przypadku - za 2004 rok.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania nin. postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj