Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PDF-415/14/KG/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/14/KG/05
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
spłata pożyczki
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zwolniony jest przychód ze sprzedaży nieruchomości w części przeznaczonej na spłatę pożyczki zaciągniętej od rodziców na zakup działki budowlanej, na podstawie w art. 21 ust.1 pkt 32 lit.e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko Pana P.P.zm... zawarte we wniosku z dnia 27.04.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 06.05.2005 r.(data wpływu 10.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia, w części wydatkowanej na spłatę pożyczki zaciągniętej od rodziców na zakup działki budowlanej jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pan P. P. wnioskiem z dnia 27 kwietnia 2005r. zwrócił się z prośbą o dokonanie wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wyjaśnienie czy zapłata kwoty 120.000,- złotych z tytułu zwrotu pożyczki zaciągniętej wspólnie z żoną od jego rodziców na zakup działki budowlanej może zostać uznana za wydatek przeznaczony na cele mieszkaniowe, o których mowa w oświadczeniu złożonym w dniu 27.04.2004r. Do wniosku podatnik dołączył kopie następujących dokumentów: umowę pożyczki zawartej w dniu 12 lutego 2004 r. , akt notarialny rep. A nr..dnia 12 lutego 2004 r. dokumentujący zakup działki budowlanej, akt notarialny repertorium A nr z dnia 22.04.2005 r. dokumentujący sprzedaż przez P. P. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (data nabycia lokalu 9 czerwca 2000 r.), oświadczenie podatnika, ze przychody uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie dwóch lat, (licząc od daty sprzedaży lokalu) przeznaczy w całości na cele mieszkaniowe.

Jak wynika z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny, przedstawiony przez Pana P. P. w wyżej podanym wniosku, uzupełnionym pismem z dnia 6.05.2005 r., oraz wynikający z załączonych do wniosku dokumentów przedstawia się następująco.

Pan P. P. dnia 22 kwietnia 2005 r. sprzedał za cenę 180.000,- złotych lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, którego właścicielem stał się w dniu 9 czerwca 2000 r. W dniu 27 kwietnia 2005 r. podatnik złożył w tutejszym Urzędzie oświadczenie, że kwotę uzyskaną ze sprzedaży powyższego lokalu w ciągu dwóch lat przeznaczy na cele mieszkaniowe. Przed sprzedażą wskazanego wyżej lokalu małżonkowie P. P. i K. P. kupili za cenę 120.000,- złotych w dniu 12.02.2004 r. działkę budowlaną za pożyczkę otrzymaną od rodziców P. P. Pożyczka ta została udzielona obojgu małżonkom w równych częściach w dniu 12.02.2004 r.

Po pierwsze, zdaniem Pana P. P. zgodnie z art. 28 ust. 2 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości w części wydatkowanej między innymi na zakup gruntu. Ponadto według podatnika powyższy przepis nie ogranicza daty początkowej w której może nastąpić poniesienie wydatku na zakup gruntu. Jeżeli zatem w dniu 12.02.2004r. poniósł wspólnie z żoną wydatek na zakup działki budowlanej, to cena zakupu tego gruntu według jego opinii powinna zostać uznana za wydatek na nabycie gruntu nawet jeżeli początkowo wydatek ten został sfinansowany z pożyczki zaciągniętej w dniu 12.02.2004r. od rodziców i która to pożyczka obecnie zostanie zwrócona.

Po drugie, zgodnie z art. 28 ust. 2 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele o których mowa w lit.a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodów.

Zdaniem podatnika użyte w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.e) sformułowanie "w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej" nie dotyczy spłaty pożyczki, ale wyłącznie spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu lub pożyczki. Wobec powyższego, zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa wyżej ma zastosowanie do wydatków w kwocie 120.000,- zł, tj.

1. na zakup działki budowlanej w dniu 12.02.2004r.

2. na spłatę pożyczki zaciągniętej w dniu 12.02.2004r. od rodziców na zakup w/w działki, którą to pożyczkę zamierza spłacić w najbliższym czasie i która to pożyczka została w całości wydatkowana na zakup w/w działki budowlanej.

Przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw wymienionych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) podlegają opodatkowaniu ryczałtowemu stosownie do art.28 tej ustawy, w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika. Jednakże zasada ta nie obowiązuje w przypadku jeżeli podatnik w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a) lub lit.e).

Zgodnie z treścią przepisu art.21 ust.1 pkt 32 lit. a) wyżej cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży, m.in.

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art.21 ust.1 pkt 32 lit. e) również wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży wyżej wymienionych nieruchomości, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jak wynika z przedstawionego przez Pana P. P. we wniosku stanu faktycznego, opisanego wyżej, podatnik wraz z żoną wcześniej zakupił grunt (12.02.2004 r.), niż uzyskał przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego jego majątek osobisty (22.04.2000 r.). Na zakup powyższego gruntu, (zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego grunt ten stanowi działkę przeznaczoną do zabudowy mieszkaniowej) małżonkowie zaciągnęli pożyczkę (w równych częściach) od rodziców podatnika.

Zwolnienia podatkowe są wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej, dlatego wykładnia przepisów ustanawiających te zwolnienia (o czym niejednokrotnie wypowiadały się Sądy Administracyjne w swoich wyrokach), jako wyjątki od reguły opodatkowania, musi być wykładnią ścisłą.

Wprawdzie przepis art.21 ust.1 pkt 32 lit.e) zwalnia przychody ze sprzedaży nieruchomości w części przeznaczonej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętej przed dniem ich uzyskania, niemniej jednak należy mieć również na uwadze to, że kredyt lub pożyczka musi być zaciągnięta wyłącznie w banku lub kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co wyraźnie wynika z treści tego przepisu.

Nie można zgodzić się z twierdzeniem, że sformułowanie "w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej" nie dotyczy spłaty pożyczki lecz dotyczy wyłącznie spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu lub pożyczki. Bowiem z literalnego brzmienia tego przepisu wynika jednoznacznie, że chodzi tutaj o "spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki...".

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz na podstawie cytowanych przepisów należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe.

pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj