Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
DG/415/65-10/MM/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415/65-10/MM/05
Data
2005.05.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów
sprzedaż środków trwałych
środek trwały
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy uzyskany dochód ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego nie zabudowaną działkę, będącego środkiem trwałym w działalności gospodarczej, winien zostać opodatkowany na zasadach ogólnych?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż w grudniu 2000 roku zostało nabyte przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, wieczyste użytkowanie gruntu stanowiące niezabudowaną działkę, które zostało wprowadzone do ewidencji jako środek trwały. Następnie w dniu 8 marca 2005 roku prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało zbyte na rzecz osoby trzeciej.

Na tle takich okoliczności faktycznych powołując się na przepisy art. 14 ust. 2 pkt 1 i art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - podatnik sformułował stanowisko, iż uzyskany dochód ze sprzedaży gruntów w wieczystym użytkowaniu, będących środkami trwałymi winien zostać opodatkowany na zasadach ogólnych. Zdaniem podatnika o tym, że prawo wieczystego użytkowania gruntu jest środkiem trwałym stanowi ustawa o rachunkowości, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa tylko, które ze środków trwałych podlegają amortyzacji i nie zawiera definicji środka trwałego.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, według przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zastosowanie powołanych w sentencji przepisów i dokonanej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnia się następująco:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. Środkami trwałymi,
  2. Składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. Wartościami niematerialnymi i prawnymi.

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Pojęcie składników majątkowych definiuje wymieniona wyżej ustawa w art. 5a pkt 2. Zgodnie z ustawową definicją pojęcie to generalnie oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 15 ustawy o rachunkowości (Dz. U z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Wśród wymienionych w szczególności środków trwałych ustawa wymienia prawo wieczystego użytkowania gruntu.

Jak z powyższego wynika, prawo wieczystego użytkowania gruntu jest zaliczane do środków trwałych, które nie podlegają amortyzacji zgodnie z art. 22c wymienionej na wstępie ustawy o podatku dochodowym.

W związku z powyższym sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu zaliczonego do środków trwałych (składników majątku) jest przychodem z działalności gospodarczej. Do ustalenia dochodu z tej sprzedaży będzie miał zastosowanie przepis art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 cyt. ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości lub wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.

Reasumując, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu będącego środkiem trwałym i wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowi zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z działalności gospodarczej, a dochód uzyskany z tej sprzedaży ustalona się zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj