Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PO/436/04/05/BJ
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436/04/05/BJ
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
aport
spółki


Pytanie podatnika
Przeniesienie jednego z oddziałów firmy na rzecz innej spółki tytułem aportu rzeczowego, spółka ta ma podwyższyć swój kapitał emitując udziały, które mają być objęte przez firmę przenoszącą.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 04.01.2005 r.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 08.03.2004 r. (uzupełnionego 25.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W związku z zapytaniem o powstanie obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od przeniesienia w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz innej spółki tytułem aportu rzeczowego tak aby spółka ta podwyższyła swój kapitał zakładowy, uważamy że podatkowi PCC podlegają czynności wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.), czynności te zostały numeratywnie wymienione przez ustawodawcę. Zgodnie z art. 1 ust. 2 cyt. ustawy o PCC za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie, jeżeli jej wynikiem jest zwiększenie majątku spółki a zmiana wynika z dokonanych przez nich czynności faktycznych. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. F cyt. ustawy PCC jest wartość majątku wniesionego do spółki przy przekształceniu a stawka wynosi 0,5 %. Wymieniona w Rozdziale 4 "zwolnienia od podatku" w art. 9 ustawy PCC czynności cywilnoprawne nie obejmują zwolnień z tytułu aportu rzeczowego do spółki a w ust. 11 dotyczącym zwolnień umów spółki nie obejmują omawianego zapytania.
Jako przyczynę zwiększenia kapitału spółki wskazuje się podwyższenie wniesionego do spółki wkładu. Wkłady mogą być pieniężne i niepieniężne, którymi mogą być przedsiębiorstwo lub jego części składowe ruchomości, wierzytelności wspólnika, prawa rzeczowe, prawa majątkowe na dobrach niematerialnych.
W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółka ma zamiar emitować udziały, które to udziały ma objąć spółka dokonująca podwyższenia kapitału, można więc stwierdzić, że umowa nienazwana mieszana jaka występuje w tym wypadku nie może być opodatkowana podatkiem PCC, decydująca jest tutaj nie nazwa a treść umowy a także sposób jej realizacji. Z zawartej między stronami umowy musi wynikać jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, nie może być to ustalane w drodze interpretacji.
Obrót wierzytelnościami, jeżeli jest usługą bankową, której świadczenie jest zwolnione od podatku od towarów i usług (jeżeli tylko jedna ze stron tej umowy świadczy usługi w zakresie finansów) to umowa taka nie podlega podatkowi PCC.Analizując powyższe stanowisko stwierdzamy, że nie jest to umowa sprzedaży jaka została wyrażona w art. 1 ust. 1 plot 1 lit. A cyt. ustawy PCC, natomiast jest to przekształcenie spółki którego wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących a nie jest wiążąca dla podatnika - osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj