Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443/72/04/AZ
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/72/04/AZ
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenie podatku od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką opodatkowane są czynności polegające na przeniesieniu na członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego oraz czy spółdzielnia mieszkaniowa może odliczyć podatek naliczony?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście dziatając stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo wyjaśnia:
Ad 1.
Przepis art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) zwanej w treści ustawą - stanowi, ze ustanowienie na rzecz członka spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego, zostało z dniem 1 maja 2004 roku zrównane z dostawa, towarów, w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powyższe czynności zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy w okresie do 31 grudnia 2007 r. podlegają, opodatkowaniu wg stawki 7% (obiekty budownictwa mieszkaniowego).
Jednoczesne zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia lub przeniesienia własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Tak więc w opisanej przez Podatnika sytuacji - wnoszenia po 1 maja 2004 r. poszczególnych rat wkładów budowlanych - podlegają one opodatkowaniu wg stawki 7%.
Zgodnie z art. 106 ust. 4 Podatnicy, o których mowa w art. 15, nie maja obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
Jak wynika z powyższego Podatnik na ządanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma obowiązek wystawić fakturę VAT. Fakturę. wystawia się nie później niż z chwila. powstania obowiązku podatkowego, faktura nie może jednak zostać wystawiona wczesnej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego - § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971).
Ad 2.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednoczenie zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w scisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku (art. 88 ust. 3 pkt 2).
Zgodnie z art. 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 ze zm.) amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f obowiązującym do 31.12.2004 r. zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody spółdzielni mieszkaniowych, uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe z wyjątkiem działalności gospodarczej.

O ile więc ponoszone wydatki pozostają w scisłym związku ze zwolnieniem o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy.
Jak wiec wynika z powyższego stanowisko Podatnika odnośnie stosowania stawki 0% od poszczególnych rat wkładów budowlanych jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj