Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/4/05
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/4/05
Data
2005.02.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
ewidencja działalności gospodarczej
podatek dochodowy od osób fizycznych
podmiotowość podatkowa spółki cywilnej


Pytanie podatnika
Dotyczy określenia statusu prawnego spółki cywilnej małżonków po dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zgodnie z wymogami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 05.01.2005 r. (data uzupełnienia: 23.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresiepodatku dochodowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Prowadził Pani działalność gospodarczą wspólnie z mężem w oparciu o wspólny wpis do działalności gospodarczej dzieląc uzyskany dochód po 50%.
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 02.07.2004 r. (Dz. U. Nr 173 poz. 1807) przesiębiorcy, którzy nie mieli obowiązku uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, są obowiązani w terminie 6-u m-cy od dnia wejścia w życie tej ustawy, złożyć we właściwym organie ewidencyjnym zgłoszenie o dokonanie wpisu do tej ewidencji.W zgłoszonym wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidecji pod dotychczasowym numerem.

Przy dopełnieniu w/w formalności i po otrzymaniu aktualnych wpisów działalności gospodarczej (każdy z małżonków własny), uzyskaniu nowego numeru REGON oraz sporządzeniu nowej umowy spółki cywilnej zgodnie z przepisami art. 93a § 2 pkt. 2 Ordynacji podatkowej nowo zarejestrowana s.c. małżonków może wstąpić we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki przekształconego podmiotu, jeśli osoba fizyczna wniosła na pokrycie swego udziału przedsiębiorstwo. Takie rozwiązanie polega na wniesieniu aportem całej spółki małżeńskiej jako wkładu do nowej spółki cywilnej. W wyniku tego następuje likwidacja poprzedniej działalności z remanentem o wartości zerowej. Wniesienie aportu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za dany rok podatkowy. Przedsiębiorcy, którzy nadal (pomimo uzyskania odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) będą prowadzić działalność wspólnie, prowadzą jedną podatkową księgę i zgodniez art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącęj osobą prawną, ze wspólnej własności wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawo do udziału w zysku są równe.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
– nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj