Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDC/415/27/JWR/2005
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDC/415/27/JWR/2005
Data
2005.05.09



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
były pracodawca
obowiązek płatnika
rekompensaty pieniężne
rozwiązanie umowy
stosunek pracy
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy były pracodawca zobowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy od rekompensaty pieniężnej wypłaconej na podstawie ugody sądowej po ustaniu stosunku pracy ?


Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika , iż Zakład X z dniem 31.07.2004r. rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika - podstawa prawna art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.06.1974r. Kodeks pracy w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13.03.2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika . Pracownik otrzymał odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia . Jednocześnie wniósł pozew do sądu o przywrócenie do pracy . Pomiędzy Zakładem a byłym pracownikiem doszło do zawarcia ugody sądowej , w wyniku której pracodawca wypłacił byłemu pracownikowi w lutym 2005r. dodatkową rekompensatę pieniężną za rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika . Zakład wypłacił rekompensatę w pełnej wysokości , sporządzając jednocześnie informację PIT-8C , gdyż uznał , iż rekompensata podlega opodatkowaniu , a podatnik , który otrzymał rekompensatę w momencie wypłaty nie był już jego pracownikiem .

W myśl zasady powszechnego opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. 2000, Nr 14, poz.176 ze zm. ) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi , iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania , jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw , z wyjątkiem m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód . Z literalnego brzmienia powołanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika , iż ze zwolnienia korzystają jedynie te odszkodowania , których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów innych ustaw lub przepisów wykonawczych , z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy .

Z pisma wynika , iż dodatkowa rekompensata pieniężna za rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika została przyznana na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika oraz ustawy Kodeks pracy . Jednakże z uwagi na fakt , iż rekompensata ta została przyznana byłemu pracownikowi na podstawie ugody zawartej pomiędzy nim a pracodawcą - stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) nie korzysta ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych .

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest m.in. stosunek pracy . Przychodami z tego stosunku stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 tej ustawy , są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty , bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń , a w szczególności : wynagrodzenia zasadnicze , wynagrodzenia za godziny nadliczbowe , różnego rodzaju dodatki , nagrody , ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego , czy ich wysokość została z góry ustalona , a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika , jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych . Tak więc w rozumieniu cyt. wyżej przepisu , przychodem ze stosunku pracy są również ( co do zasady ) odszkodowania ( rekompensaty ) otrzymywane od pracodawcy .

W tym stanie rzeczy , wypłacona byłemu pracownikowi rekompensata pieniężna stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy , gdyż ma swoje źródło w istniejącym w przeszłości stosunku pracy . Bez znaczenia jest tu kwestia , czy wypłata następuje w czasie trwania stosunku pracy , czy też po jego ustaniu . Powołany wyżej przepis art. 12 ust. 1 nie uzależnia kwalifikacji wynagrodzeń jako przychodów ze stosunku pracy od czasu wypłaty, nie ma więc podstaw do wyłączenia od opodatkowania wynagrodzeń wypłaconych przez płatnika po ustaniu stosunku pracy . W konsekwencji nie ma również podstaw do odstąpienia przez płatnika od nałożonego na niego przepisem art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej rekompensaty .

Reasumując należy stwierdzić , iż pracodawca dokonując wypłaty powyższej rekompensaty zobowiązany był do poboru zaliczki na podatek od osób fizycznych według zasad określonych dla przychodów ze stosunku pracy . Ponadto jako płatnik powinien sporządzić dla byłego pracownika informację PIT-11 ( art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ) .

A zatem w świetle powyższych przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego , należy uznać za nieprawidłowe postępowanie płatnika , polegające na niepobraniu od wypłaconej rekompensaty zaliczki na podatek dochodowy .

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku płatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj