Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PO.III-443/9/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.III-443/9/04
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
miejsce świadczenia usług
odliczenie podatku od towarów i usług
przewóz osób
rejestracja podatnika VAT UE
stawki podatku
transport lądowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować w przypadku świadczenia usług polegających na przewozie osób na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów nie należących do Unii?
Jakie jest miejsce opodatkowania wykonywanych usług?
Jak należy sporządzać deklarację podatkową VAT-7 w przypadku wykonywania usług przewozu osób poza granicą kraju?
Czy jest możliwe odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy paliwa i części zamiennych dokonanych za granicą?
Czy w sytuacji świadczenia usług polegających na przewozie osób istnieje konieczność rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych?


Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku uprzejmie informuje:

W piśmie z dnia 29 kwietnia 2004 r. (data wpływu: 30 kwietnia 2004 r.) zwróciła się Pani o podanie:
- właściwej stawki podatku od towarów i usług,
- miejsca opodatkowania świadczonych usług,
- prawidłowości sporządzanej deklaracji VAT-7,
- konieczności rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych,
- możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od dokonanych zakupów w przypadku świadczenia usług transportu drogowego polegającego na przewozie osób.

Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Zatem usługi transportu wykonywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie podlegają regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 144 załącznika nr 3 do ustawy, który stanowi wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, wymieniono usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe zaliczone do PKWiU 60.23.

Sporządzając deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług VAT-7 zobowiązana jest Pani wykazać świadczenie przedmiotowych usług wykonanych na terenie kraju według właściwej dla nich stawki podatku. Zwrócić należy również uwagę, iż obowiązujący od dnia 1 maja 2004 r. wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług w części C „Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego” nie przewiduje konieczności wykazywania kwot uzyskanych w związku ze świadczeniem usług nie podlegających opodatkowaniu.

Odrębne zagadnienie od zasad obliczania podatku należnego stanowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zasada ogólna dotycząca omawianej problematyki uregulowana została w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie tego przepisu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy).
Zatem w świetle powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać, iż przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupionych w Polsce towarów lub usług, mających związek z usługami świadczonymi poza terytorium kraju.

Należy zwrócić również uwagę, iż obowiązująca od dnia 1 maja 2004 r. ustawa o podatku od towarów i usług nie traktuje w swoich postanowieniach jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dających prawo do obniżenia podatku należnego, zakupów paliwa oraz części zamiennych poczynionych podczas wykonania usługi na terytorium innych krajów członkowskich. Nie istnieje więc w przypadku Pani firmy konieczność dokonania rejestracji jako podatnik VAT UE, na zasadach przewidzianych w art. 97 ustawy.

Dodać również należy, iż w art. 83 ust. 1 pkt 23 w związku z art. 83 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy nie przewidziano opodatkowania stawką podatku w wysokości 0% usług przewozu, realizowanych środkami transportu drogowego, zarówno na terytoriach krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak i na terytorium państw nie należących do wspólnoty.
Toteż stanowisko Pani w tym zakresie, przedstawione w piśmie z dnia 29 kwietnia 2004 r. należy uznać za błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj