Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-27/03/05
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-27/03/05
Data
2005.05.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy w zeznaniu podatkowym należy odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, pobrane przez płatnika z tytułu wypłaconych wynagrodzeń, lecz nie przekazane na konto ZUS?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) – uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 5 kwietnia 2005r. i uzupełnionym w dniu 19 kwietnia 2005r. wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 5 kwietnia 2005r. został przez Pana złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek, w sprawie wyjaśnienia sposobu sporządzenia zeznania podatkowego za rok 2004. Wniosek powyższy został uzupełniony w dniu 19 kwietnia 2005r.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco :

W okresie 1 maja 2001r. - 31 grudnia 2004r. pracował Pan w firmie „X”. Wskazany powyżej pracodawca sporządził Panu informację o uzyskanych w roku 2004 dochodach (PIT-11), w której wykazane zostały składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, pobrane z tytułu wypłaconego wynagrodzenia.

Pobierane w ciągu roku 2004 przez pracodawcę składki, o których mowa powyżej nie zostały w całości wpłacone na konto ZUS (uiszczono tylko opłaty za grudzień, za pozostałe 11 miesięcy brak wyżej wymienionych wpłat).

Wątpliwości Pana budzi możliwość odliczenia powyższych składek (społecznych - od dochodu, zdrowotnych – od podatku) w zeznaniu podatkowym za rok 2004.

Według Pana oceny kwoty składek społecznych i zdrowotnych uwzględnione przez płatnika w informacji według wzoru PIT-11 winny zostać odliczone w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, a Urząd Skarbowy winien sprawdzić zgodność wykazywanych składek z faktycznymi wpływami.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art.14a §1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji :

Stosownie do art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w roku 2004 – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody , z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W terminie określonym w art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Podstawę obliczenia podatku, którą należy wykazać w zeznaniu podatkowym stanowi dochód po odliczeniu kwot, o których mowa w art. 26 – 26b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odliczeniu od dochodu podlegają składki określone w ustawie z dnia 3 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zmianami) potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Od ustalonej w powyższy sposób podstawy opodatkowania należy obliczyć podatek według skali określonej w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak obliczony podatek , w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do zapytania zawartego w przedmiotowym wniosku stwierdzić należy, że pobrane w roku 2004 przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne podlegają odliczeniu odpowiednio od dochodu i od podatku.

Składki te zostają bowiem pokryte ze środków podatnika. Natomiast obowiązek poboru opisywanych składek spoczywa wyłącznie na płatniku, którym w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy jest pracodawca.

Konkludując stwierdzić należy, że pobrane przez płatnika, a nie wpłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne należy wykazać w zeznaniu podatkowym za rok 2004.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie – postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem zapytania – jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj