Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/15/05
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/15/05
Data
2005.05.04



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
działalność gospodarcza
faktura
kasa rejestrująca
księga przychodów i rozchodów


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą - sklep branży papierniczej. Chciałbym wprowadzić skup używanych książek, podręczników oraz ich sprzedaż. Zakupy zamierzam dokumentować dowodami wewnętrznymi, natomiast sprzedaż, tak jak inne towary, przez kasę fiskalną. Czy przyjęty przeze mnie sposób postępowania, przy zakupie i sprzedaży będzie prawidłowy i wystarczający?


Na podstawie art. 169 § 1 i § 4 w związku z art. 14a § 5 oraz art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.03.2005 r.(data wpływu do urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy skup używanych książek, podręczników, itp. oraz ich sprzedaż można dokumentować dowodami wewnętrznymi, natomiast sprzedaż, tak jak inne towary, przez kasę fiskalną, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia uznać Pana stanowisko za prawidłowe.

W dniu 22.03.2005r. złożył Pan w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego.

Pytanie dotyczyło dokumentowania dowodami wewnętrznymi skupowanych używanych książek, podręczników itp. oraz rejestracji ich sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

Zgodnie z § 14 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zakup od ludności używanych książek, podręczników itp. może być dokumentowane dowodami wewnętrznymi, tj. dowodami sporządzanymi przez sam zakład. Dokumentem wewnętrznym są dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków, rodzaj zakupionego materiału lub towaru handlowego, ilość, cenę jednostkową, wartość.

Dowody wewnętrzne, jako dowody księgowe, stanowią podstawę do zapisów w księdze podatkowej zgodnie z art. 12 ust. 3 pkt 2 cytowanego rozporządzenia.

Na podstawie § 17 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do sprzedaży. Zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się jeden raz dziennie, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.

Zakupy dokumentownae dowodami wewnętrznymi mogą być zatem wpisane do ksiązki przychodów i rozchodów jeden raz dziennie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 15 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy o VAT określa, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W rozumieniu ustawy o podatku VAT za dzaiałalność gospodarczą uważa się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży zgodnie z art. 106 ust. 1-3 ustawy o VAT. Natomiast jak wynika z zapisu art. 106 ust. 4 obowiązek taki nie dotyczy dostawy towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Występuje on jedynie w sytuacji, gdy osoba fizyczna żąda wystawienia faktury.

Z kolei zgodnie z art. 111 ust. 1 podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności goospodarczej w formie indywidulanych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy prowadząc ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kasy fiskalnej są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych oraz wydruku z każej sprzedaży paragonu fiskalnego i wydania oryginału wydrukowanego paragonu nabywcy na podstawie § 5 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy trejestrujące oraz warunków stosowania kas przez podatników /Dz.U. Nr 108, poz. 948 z późniejszymi zmianami/.

Zatem w myśl powołanych przepisów skup używanych książek i podręczników itp. może Pan dokumentować dowodami wewnętrznymi, natomiast sprzedaż, tak jak inne towary rejestrować przy pomocy kasy fiskalnej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony- do czasu jeje zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj