Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.OP/423/15/2005
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.OP/423/15/2005
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
specjalna strefa ekonomiczna
zezwolenie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane środki finansowe w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw Działalnie 2.3 lub w ramach innego Programu tego rodzaju, z przeznaczeniem ich na częściowe sfinansowanie w/w inwestycji, spowodują uznanie, że Spółka w sposób dorozumiany złożyła wniosek o zmianę zezwolenia w trybie art. 6 ustawy zmieniającej ustawę strefową?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tychach na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdza, że stanowisko „............" sp. z o. o. przedstawione w piśmie z dnia 11.03.2005 r. (data wpływu 15.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej pytania o złożenie wniosku o zmianę zezwolenia w trybie art. 6 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 ze zm.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach wpłynął wniosek "......" sp. z o. o. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W załączonym piśmie Spółka zwróciła się z zapytaniem czy otrzymane przez nią środki finansowe w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw Działanie 2.3 lub w ramach innego Programu tego rodzaju, z przeznaczeniem ich na częściowe sfinansowanie ww. inwestycji, spowodują uznanie, że Spółka w sposób dorozumiany złożyła wniosek o zmianę zezwolenia w trybie art. 6 ustawy zmieniającej ustawę strefową.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:
W załączonym piśmie Spółka zwróciła się z zapytaniem czy otrzymane przez nią środki finansowe w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw Działanie 2.3 lub w ramach innego Programu tego rodzaju, z przeznaczeniem ich na częściowe sfinansowanie ww inwestycji, spowodują uznanie, że Spółka w sposób dorozumiany złożyła wniosek o zmianę zezwolenia w trybie art. 6 ustawy zmieniającej ustawę strefową. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia Nr (...) z dnia 31.12.2000 r. udzielonego przez Zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. na podstawie art. 16 ust. 1, 7 i 8 oraz art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, po. 600 z późn. zm.). Z uwagi na fakt, iż Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w KSSE przed dniem 1 stycznia 2001 r. , jako „mały przedsiębiorca”, korzysta ze zwolnień i preferencji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na tzw. „starych zasadach”., tj. w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 z późn. zm.). Spółka nie wystąpiła do Ministra właściwego do spraw gospodarki z wnioskiem o zmianę zezwolenia polegającą na zastosowaniu do niej przepisów dotyczących zwolnień podatkowych określonych w art. 5 cyt. powyżej ustawy zmieniającej ustawę strefową. Spółka zamierza skorzystać z funduszy pomocy strukturalnej Unii Europejskiej wdrażanej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw w zakresie bezpośredniego wsparcia. Uzyskane z tego tytułu przez spółkę środki finansowe mają być przeznaczone na dofinansowanie inwestycji polegającej na nabyciu linii technologicznej do produkcji towarów objętych przedmiotem działalności określonym w zezwoleniu.

Stanowisko podatnika:
W ocenie Spółki, brak jest podstaw do przyjęcia stanowiska, że skorzystanie przez Spółkę z pomocy w ramach SPO – WKP Działanie 2.3 lub innego Programu tego rodzaju, może zostać potraktowane jako dorozumiane złożenie wniosku o zmianę zezwolenia w trybie art. 6 ustawy z dnia 2 października 2003 r. zmieniającej ustawę strefową.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: Odnosząc się do sytuacji przedstawionej przez Spółkę w zapytaniu, organ podatkowy zważył co następuje: przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 ze zm.), który brzmi: Przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie przed 1 stycznia 2001r., może wystąpić z wnioskiem do ministra właściwego do spraw gospodarki o jego zmianę polegającą na zastosowaniu do tego przedsiębiorcy przepisów dotyczących zwolnień podatkowych określonych w art. 5 w miejsce przepisów art. 12 ustawy, o której mowa w art. 1 (dot. ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych) w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000 r. - nie przewiduje zmiany zezwolenia w sposób dorozumiany, a jedynie na wniosek przedsiębiorcy złożony do ministra właściwego do spraw gospodarki. Stosownie do powyższego stanowisko Spółki jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj