Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu
ZP1/I-4117/I-3/05
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP1/I-4117/I-3/05
Data
2005.06.07


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
opodatkowanie łączne małżonków
ryczałt ewidencjonowany
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest łączne opodatkowanie małżonków za 2004r. w sytuacji gdy jedno z nich opodatkowane jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjinowanych, przy czy, działalność gospodarcza od 2003r. została zawieszona, a z dniem 10.10.2004r. zlikwidowana?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 2 i § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. Nr 8 z 2005r. poz.60), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 25 kwietnia 2005r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 15 kwietnia 2005r. Nr PD/415-4/05 w zakresie interpretacji prawa podatkowego, orzekam:

odmawiam zmiany zaskarżonego postanowienia.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16 marca 2005r. zwrócił się Pan do Urzędu Skarbowego z zapytaniem (uzupełnionym w dniu 4 kwietnia 2005r.) czy możliwe jest łączne opodatkowanie małżonków za 2004r. w sytuacji, gdy jedno z nich jest opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przy czym działalność gospodarcza od 10 września 2003r. została zawieszona, a z dniem 10 października 2004r. zlikwidowana.

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 15.04.2005r. Nr PD/415-4/05 dokonał interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym uznał, iż stanowisko Pana zawarte w podaniu o dokonanie interpretacji jest nieprawidłowe.Nie zgadzając się z udzieloną interpretacją złożył Pan w dniu 25.04.2005r. zażalenie na przedmiotowe postanowienie.W zażaleniu podnosi Pan, iż prowadzona przez Pana działalność gospodarcza opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych została w 2003r. zawieszona. Złożony został stosowny druk NIP-1, w którym w pozycji C, kolumna 56 i 57 wskazano na zawieszenie działalności gospodarczej, co oznacza, iż w roku podatkowym 2004 nie był Pan podatnikiem opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Rozpatrując zarzuty zażalenia stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późn.zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy.Przepis art. 6 ust. 8 tej ustawy stanowi natomiast, że sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zarejestrował Pan działalność gospodarczą na własne nazwisko. Działalności tej nie prowadził od 10 września 2003r., w którym to dniu złożył druk NIP-1 dokonując zawieszenia działalności gospodarczej. Działalność zlikwidowana została w dniu 10 października 2004r.W związku z powyższym w stosunku do Pana miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, co wyłącza możliwość wspólnego opodatkowania z małżonkiem w roku podatkowym 2004.Ponadto przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie nakładają na podatników opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym obowiązku zawiadomienia organu podatkowego o zawieszeniu działalności gospodarczej. Wskazana przez Pana rubryka w druku NIP-1 dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie karty podatkowej i zgłaszają przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej.Ponieważ działalność gospodarcza zlikwidowana została przez Pana w dniu 10 października 2004r., to do tego dnia był Pan podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego i miały do Pana zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Również z przepisu art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że jeżeli do 20-go stycznia podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Reasumując z powyższego jednoznacznie wynika, iż zaskarżone postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego jest zgodne z obowiązującymi przepisami a Pan nie może skorzystać z rozliczenia preferencyjnego, wspólnie z małżonką za rok 2004.

Dodać należy, iż w stanie prawnym obowiązującym do końca 2002r. preferencyjne opodatkowanie wykluczał fakt osiągnięcia przez chociażby jednego z małżonków przychodu opodatkowanego ryczałtem. Po nowelizacji ustawą z 27 lipca 2002r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 141, poz. 1182) rozszerzono grupę osób, które nie mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania pozbawiając możliwości wspólnego rozliczenia się osoby, do których mają zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W niniejszym stanie faktycznym i prawnym stanowisko organu podatkowego I instancji jest prawidłowe, zatem brak podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.

Biorąc pod uwagę powyższe orzekam jak w sentencji decyzji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj