Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-629/12-2/AS
z 31 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-629/12-2/AS
Data
2012.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż mieszkania
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Zakres zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.



Wniosek ORD-IN 376 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 02.07.2012 r. (data wpływu 05.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania:

  • jest nieprawidłowe w części dotyczącej wydatkowania przychodu na nabycie miejsca garażowego,
  • jest prawidłowe w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 05.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dniu 26 kwietnia 2006 r. zakupiła mieszkanie, które w dniu 29 czerwca 2011 r. sprzedała. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży po pomniejszeniu o koszty pośrednika Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na zakup nowego mieszkania w związku z czym wraz z deklaracją PIT-23 złożyła stosowne oświadczenie, iż przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.). Mieszkanie stanowiło majątek odrębny Wnioskodawczyni.

W czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni wyszła za mąż i obecnie już wraz z mężem zamierza kupić nowe mieszkanie wraz z miejscem garażowym od developera, które będzie ich majątkiem wspólnym. W związku z czym Wnioskodawczyni chce przeznaczyć na ten cel środki ze sprzedaży własnego mieszkania natomiast na pozostałą część chce przeznaczyć kredyt lub sfinansować że środków, które wspólnie małżonkowie zarobili w trakcie trwania małżeństwa. Prawdopodobnie do czerwca 2013 r. małżonkowie wpłacą jedynie zaliczki na poczet mieszkania na podstawie umowy przedwstępnej natomiast sam odbiór mieszkania i podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży nastąpi pod koniec 2013 r. lub na początku 2014 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. W jaki sposób udokumentować wydanie środków ze sprzedaży mieszkania na cele zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.)...
  2. Czy sam fakt wydania środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania w ciągu 2 lat jako zaliczki dla developera jest podstawą do spełnienia warunku z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy, także w sytuacji gdy akt notarialny i odbiór mieszkania będzie w terminie późniejszym...
  3. Czy także środki wydatkowane na zakup miejsca garażowego przynależnego do mieszkania mogą podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy...
  4. Czy w przypadku wydatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek odrębny, na zakup innej nieruchomości, dokonany w ramach istniejącej pomiędzy małżonkami wspólności ustawowej, zwolnienie na podst. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy dotyczyć będzie pełnej kwoty poniesionego na ten cel wydatku, czy też dla celów ustalenia kwoty zwolnionej od podatku należy przyjąć poniesiony wydatek w kwocie odpowiadającej posiadanemu przez małżonka udziałowi w majątku wspólnym...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, że udokumentowaniem wydania środków ze sprzedaży mieszkania na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) będą przelewy potwierdzające wpłaty zaliczek na poczet mieszkania oraz umowa przedwstępna.

Zdaniem Wnioskodawczyni wydatkowanie środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania jako zaliczki dla developera spełnia warunki z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy, także w sytuacji gdy akt notarialny i odbiór mieszkania będzie w terminie późniejszym.

Wnioskodawczyni uważa, że środki wydatkowane na zakup miejsca garażowego przynależnego do mieszkania mogą podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy. Wydatkowanie kwoty osiągniętej ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek osobisty, oznaczać będzie spełnienie ustawowych warunków zwolnienia od opodatkowania przychodów osiągniętych z tej sprzedaży, bez względu na fakt, iż część środków przeznaczonych na ten cel pochodzić będzie ze sprzedaży majątku odrębnego jednego z małżonków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe w części dot. wydatkowania przychodu na nabycie miejsca garażowego oraz za prawidłowe w pozostałej części.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,,br>- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

W niniejszej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni w dniu 26 kwietnia 2006 r. zakupiła mieszkanie, które w dniu 29 czerwca 2011 r. sprzedała. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży po pomniejszeniu o koszty pośrednika Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na zakup nowego mieszkania. Mieszkanie stanowiło majątek odrębny Wnioskodawczyni. W czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni wyszła za mąż i obecnie już wraz z mężem zamierza kupić nowe mieszkanie wraz z miejscem garażowym od developera, które będzie ich majątkiem wspólnym. W związku z czym Wnioskodawczyni chce przeznaczyć na ten cel środki ze sprzedaży własnego mieszkania natomiast na pozostałą część chce przeznaczyć kredyt lub sfinansować że środków, które wspólnie małżonkowie zarobili w trakcie trwania małżeństwa. Prawdopodobnie do czerwca 2013 r. małżonkowie wpłacą jedynie zaliczki na poczet mieszkania na podstawie umowy przedwstępnej natomiast sam odbiór mieszkania i podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży nastąpi pod koniec 2013 r. lub na początku 2014 r.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Do kosztów odpłatnego zbycia zaliczyć można np. opłatę notarialną, opłatę skarbową, opłatę sądową, koszty pośrednika zajmującego się obrotem nieruchomości, koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) ustawy.

Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tej samej ustawy stanowi, że wolny od podatku dochodowego jest przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a)- c) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Wydatkowanie środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości powinno być dla celów podatkowych udokumentowane rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje ściśle określonego sposobu dokumentowania poniesionego wydatku.

W przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Natomiast organ podatkowy weryfikujący możliwość skorzystania ze zwolnienia uprawniony jest żądać od podatników przedłożenia dodatkowych dokumentów z których będzie wynikało kiedy i przez kogo wydatki zostały poniesione, tj. czy uzyskane środki faktycznie przeznaczone zostały na cele mieszkaniowe, czy też wydatki na cele mieszkaniowe poczynione zostały z innych źródeł. Takimi dokumentami mogą być m.in. rachunki, faktury VAT, umowy przedwstępne, umowy kupna – sprzedaży bądź też inne dokumenty, które ten fakt mogą potwierdzić.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zasada jednoczesnego wykonywania świadczeń, tj. przeniesienia własności nieruchomości lub prawa majątkowego i zapłacenia sprzedawcy ceny. Najważniejsze znaczenie ma jednak treść umowy pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 353¹ Kodeksu cywilnego strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Stosownie do powyższego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może otrzymać we władanie lokal mieszkalny, zapłacić część lub całość ceny.

Jednak moment przeniesienia prawa własności również w prawie podatkowym musi być określony zgodnie z normami prawa rzeczowego. Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny, a art. 158 k. c. określa wyraźnie formę tej czynności prawnej. Zgodnie z powyższym artykułem umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnień wynikających z powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym – w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. – jest fakt wydatkowania (nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży) przychodu ze sprzedaży nieruchomości na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe czyli m. in. na nabycie lokalu mieszkalnego jak i na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe.

W związku z tym, należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż żeby skorzystać ze zwolnienia na nabycie lokalu mieszkalnego muszą być wydatkowane na jego nabycie środki finansowe pochodzące ze sprzedaży. Podatnik musi jednoznacznie udowodnić, że to te środki finansowe, a nie inne zostały na ten cel przeznaczone. Powyższe oznacza, że ze zwolnienia przedmiotowego nie mogą korzystać środki, które małżonkowie zarobili w trakcie trwania małżeństwa, a wydatkowane zostaną na nabycie mieszkania od developera.

W określonych przypadkach zwolnieniem, o którym wyżej mowa, mogą być objęte również przychody uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i wydatkowane na cele mieszkaniowe przed zawarciem definitywnej umowy nabycia innego lokalu (zaliczki), jeżeli ich wydatkowanie na cel mieszkaniowy wskazany w ustawie zostało udokumentowane w sposób przyjęty w obrocie cywilnoprawnym.

Jeżeli zatem okoliczność wydatkowania ceny otrzymanej z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w 2006 r. zostanie udokumentowana zawartą umową przedwstępną z developerem oraz dokonanie wpłaty zaliczek na rzecz developera i potwierdzona definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego, kwota zaliczek wypłaconych zbywcy lokalu w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży poprzedniej nieruchomości (jako wydatkowana na cele mieszkaniowe), korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na warunkach określonych w powołanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ogranicza możliwości wydatkowania otrzymanych środków pieniężnych na wyłącznie jeden cel określony w art. 21 ust. 1 pkt 32. W związku z tym przeznaczenie w części przychodu na cele wskazane w tym przepisie także korzysta ze zwolnienia.

Z istoty rozwiązania zawartego w ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy mogła korzystać z przedmiotowego zwolnienia, podatnik winien wydatkować ją m.in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) cele mieszkaniowe. Sprzedaż ta powinna nastąpić więc wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na te cele.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż nabyty w 2006 r. przez Wnioskodawczynię lokal mieszkalny stanowił jej majątek odrębny. Uzyskane ze sprzedaży tego lokalu środki pieniężne zostaną przeznaczone w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na wydatki związane z nabyciem nowego mieszkania od developera wraz z miejscem garażowym.

Ponieważ środki wydatkowane na cele mieszkaniowe pochodzą ze sprzedaży majątku odrębnego Wnioskodawczyni, należy wyjaśnić, że całość kwoty uzyskanej ze sprzedaży a przeznaczonej na zakup nowego mieszkania wraz z mężem będzie korzystała ze zwolnienia o ile środki te zostaną przez Wnioskodawczynię wydatkowane w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32. Ponadto ważny jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku.

Jednak katalog wydatków na cele mieszkaniowe, których poniesienie pozwala skorzystać ze zwolnienia jest katalogiem zamkniętym i nie zawiera wydatku na zakup miejsca garażowego. Przy interpretacji przepisów dotyczących zwolnień podatkowych stosuje się wykładnię literalną, która ma pierwszeństwo przed wykładnią celowościową, co oznacza, że katalog zwolnień przedmiotowych zawarty w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym a przepisy dotyczące jego zakresu winny być interpretowane ściśle, nie rozszerzająco.

Wśród wydatków na cele mieszkaniowe, których poniesienie pozwala skorzystać ze zwolnienia nie zostały wymienione wydatki na miejsce garażowe czy postojowe. Oznacza to, że wydatki poniesione na nabycie miejsca postojowego nie zwalniają od opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.

Reasumując należy stwierdzić, iż:

  • Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. należy udokumentować w ogólnie przyjęty sposób w obrocie cywilnoprawnym.
  • Jeżeli wydatkowanie środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży w formie zaliczek na rzecz developera, udokumentowana zawartą umową przedwstępną z developerem oraz będzie potwierdzone definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego w terminie późniejszym, kwota zaliczek wypłaconych korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na warunkach określonych w powołanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy.
  • Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na zakup miejsca garażowego przynależnego do mieszkania nie zwalnia od opodatkowania w tej części przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • W przypadku wydatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek odrębny, na zakup innej nieruchomości, dokonany w ramach istniejącej pomiędzy małżonkami wspólności ustawowej, zwolnienie na podst. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy dotyczyć będzie pełnej kwoty poniesionego na ten cel wydatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj