Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
OP-423/3/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP-423/3/05
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
amortyzacja
dotacja


Pytanie podatnika
Czy odpisy amortyzacyjne od składników majątkowych dokonane przed otrzymaniem dotacji z programu SAPARD są kosztami uzyskania przychodów w całości, czy też jedynie w tej części jaka odpowiada sfinansowanym przez jednostkę wydatkom na ich nabycie?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zawarła z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę o udzielenie pomocy finansowej w ramach programu SAPARD.W wyniku czego poniesiono wydatki związane z opracowaniem planu przedsięwzięcia ( wniosku o dotacje) oraz związane z zakupem kopiarki, kserokopiarki, samochodów ciężarowych, sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem. Wymienione składniki majątkowe wprowadzono do ewidencji środków trwałych w sierpniu 2004r. i zgodnie z obowiązującymi przepisami począwszy od września 2004r. dokonywano odpisów amortyzacyjnych, które zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczono również wydatek poniesiony na opracowanie planu przedsięwzięcia (wniosku o dotację). W dniu 28.02.2005r. Spółka otrzymała dotację.

Zapytanie dotyczy zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonanych od składników majątkowych w okresie od września 2004r. do stycznia 2005r.tj.w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te wprowadzono do ewidencji środków trwałych, do miesiąca poprzedzającego otrzymanie dotacji, w całości czy też jedynie w tej części jaka odpowiada sfinansowanym przez Spółkę wydatkom na ich nabycie.

Zdaniem Podatnika odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych dokonane w okresie od września 2004r. do stycznia 2005r. stanowią koszt uzyskania przychodów w całości bez pomniejszenia o tę część ich wartości, która odpowiada otrzymanej w lutym 2005r.dotacji w ramach programu SAPARD.

Stosownie do przepisów art.12 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 z późn.zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz art.13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym różnice kursowe. Dotacja staje się przychodem podatnika w momencie faktycznego jej otrzymania. Jednakże przepis art.17 ust.1 pkt.14a powołanej ustawy stanowi, że wolne od podatku są dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich SAPARD. Zgodnie z art.16 ust.1 pkt.48 ustawy podatkowej wyłącza się z kosztów uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane według zasad określonych w art.16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym odpisy amortyzacyjne dokonane w okresie od września 2004 do stycznia 2005 tj. przed otrzymaniem dotacji stanowią koszt uzyskania przychodów. Natomiast z chwilą wpływu środków na konto ( luty 2005) będzie miał zastosowanie przepis art.16 ust.1 pkt.48 ustawy obligujący do wyłączenia począwszy od tego miesiąca z kosztów uzyskania przychodów tej części odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada wartości otrzymanego dofinansowania z programu SAPARD.

Zatem stwierdzić należy, iż stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu jest słuszne.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i wydana została w oparciu o aktualny stan prawny w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj