Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
E-2/436/3/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
E-2/436/3/05
Data
2005.04.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
lokal mieszkalny
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy zostanie przeniesione prawo własności do udziału w nieruchomości zabudowanej na rzecz syna, będzie Pani mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej, wynikającej z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do lokalu nabytego w drodze darowizny i odzyskać zapłacony podatek ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie interpretacji art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) i stwierdza, że podziela stanowisko Pani wyrażone w piśmie z dnia 21.03.2005 r.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że:

a) w 1999 roku nabyła Pani udział wynoszący 1/4 część w nieruchomości zabudowanej, w której Pani nie zamieszkuje,
b) 27 grudnia 2004 r. nabyła Pani od ojczyma w darowiźnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o pow. 36 m2, od której notariusz pobrał podatek w związku z informacją, że jest Pani w posiadaniu innego domu mieszkalnego.

W powyższym piśmie zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z zapytaniem:

Czy w sytuacji, gdy zostanie przeniesione prawo własności do udziału w nieruchomości zabudowanej na rzecz syna, będzie Pani mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej, wynikającej z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do lokalu nabytego w drodze darowizny i odzyskać zapłacony podatek? Pani zdaniem, tak.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn - nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości nabytego w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej tego lokalu, o ile obdarowany spełnia łącznie następujące warunki:
1. jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2. nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nim przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
3. nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawem do domu jednorodzinnego lub prawem do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
4. nie jest najemcą lokalu lub budynku lub będąc nim rozwiąże umowę najmu,
5. będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego, jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku, jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy spełnia Pani ww. warunki - ulga mieszkaniowa Pani przysługuje. W związku z tym, można się ubiegać o jej zastosowanie i zwrot pobranego przez notariusza podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny. Nie jest też - w tym celu - konieczne przenoszenie udziału we współwłasności nieruchomości, ponieważ fakt, że jest Pani współwłaścicielem innego budynku mieszkalnego - nie stanowi przesłanki negatywnej do zastosowania ulgi mieszkaniowej.

Interpretacji udziela się w oparciu o stan faktyczny opisany w piśmie i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika lub płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj