Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PD III 423-2/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 423-2/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Podatnik wskazuje na nowe, obowiązujące od stycznia 2005 r., brzmienie art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności ust. 1 pkt 57 i pkt 57a.Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że wypłaca wynagrodzenia za pracę za dany miesiąc zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy w terminie 10-tego dnia miesiąca następnego. Wynagrodzenia za miesiąc styczeń 2005 r. zostały wypłacone 10 lutego 2005 r. Zgodnie z przepisami składki na ubezpieczenia społeczne zostaną zapłacone 15 marca 2005 r. Podatnik uważa, że wynagrodzenia za miesiąc styczeń oraz składka na ubezpieczenia społeczne są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodu w miesiącu styczniu i powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca. Wtedy bowiem zachowana jest zasada współmierności między kosztami i przychodami poniesionymi w miesiącu styczniu.
Podatnik zapytuje, czy nowe brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wynagrodzeń wypłacanych pracownikom z opóźnieniem, po terminie wypłaty określonej w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy oraz nieopłacanych w terminie do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne.


Powyższe stanowisko Naczelnik tut. orgamu podatkowego uważa za nieprawidłowe.
Stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów mogą być jedynie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie ograniczenia co do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynikają z art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a oraz art. 16 ust. 7d cyt. wyżej ustawy.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.
Przepisem tym objęte są należności wypłacane na rzecz osób fizycznych z następujących tytułów:
. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, a także z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
. z osobiście wykonywanej działalności m. in. artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, sportowej, oświatowej i publicystycznej, z tytułu pełnienia funkcji w organach osób prawnych na podstawie różnego rodzaju umów, z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło,
. z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracownika, zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz inne potrącenia (np. składki i raty na Zakładową Kasę Zapomogową, ubezpieczenie na życie, spłaty pożyczki z ZFŚS) stanowią element wynagrodzenia. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy naliczone wynagrodzenie brutto nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Dopiero z chwilą faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika pracodawca może obciążyć koszty uzyskania przychodów kwotą wynagrodzenia brutto.
Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Zgodnie z art. 16 ust. 7d ustawy, zasada ta ma również zastosowanie do składek na Fundusz Pracy oraz składek na rzecz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zatem przed faktycznym dokonaniem przez pracodawcę zapłaty tych składek, nie będą one mogły być przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Wobec powyższego od 1 stycznia 2005 r. wynagrodzenia w kwocie brutto pracodawca zalicza w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą faktycznej wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Podobnie składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracodawcę, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów po ich zapłaceniu.
Cytowane przepisy nie wskazują terminowości dokonywanych wypłat jako kryterium zaliczenia wydatku do kosztu uzyskania przychodów. Wobec powyższego fakt, że podatnik dokonuje omawianych wypłat zgodnie z przepisami wewnętrznymi jednostki i przepisami ustawowymi, nie uprawnia go do nieprzestrzegania art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podatnik powinien zatem zaliczyć przedmiotowe należności do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, w którym nastąpiła ich faktyczna zapłata, tj. odpowiednio do lutego i marca 2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj