Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-8/2005
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-8/2005
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
opodatkowanie łączne małżonków
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku VAT będzie miało wystąpienie i zaprzestanie działalności gospodarczej małżonka z dotychczas prowadzonej działalności na imię obojga małżonków. Stan faktyczny. Od roku 1991 wspólnie z małżonką prowadzimy działalność gospodarczą bez zawierania umowy spółki, na imię obojga małżonków, posiadając jeden wpis w ewidencji działalności gospodarczej. Zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT jest mąż na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Firma prowadzi księgi rachunkowe. Podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczany jest w ten sposób, że osiągnięty przychód i poniesione koszty ze źródła przychodu, dzielimy po połowie i rozliczamy zgodnie z art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych-stosowne oświadczenia z dnia 20.01.2004 r. W okresie wspólnego prowadzenia działalności korzystaliśmy z ulg i premii inwestycyjnej. W najbliższym okresie jeden z małżonków-żona-zamierza zrezygnować z prowadzenia działalności, a całość prowadzenia przejmuje drugi z małżonków-mąż, bez żadnych ograniczeń, czy likwidacji w dotychczas prowadzonej działalności. Takie zachowanie wymusza również art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004r-przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, a dotyczący likwidacji wspólnych wpisów w ewidencji działalności gospodarczej. Stanowisko podatnika w sprawie. W związku z tym, że działalność gospodarcza dotychczas prowadzona na imię obojga małżonków w żadnym razie nie ulega likwidacji bądź innym uszczupleniem, uważamy:-zarejestrowanym podatnikiem VAT jest jak i pozostanie jeden z małżonków-mąż. W związku z tym drugi małżonek nie będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i rozliczenia jego skutków wynikających z art. 14 ustawy o VAT,-dotychczasowy podatnik w podatku dochodowym osób fizycznych-małżonek ustępujący-zobowiązany będzie do powiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o zaprzestaniu prowadzenia działalności, bez konieczności sporządzania remanentu likwidacyjnego i ustalania zobowiązania podatkowego z tego tytułu,-nabyte i odliczone ulgi i premie inwestycyjne-końcowe rozliczenie za 2003r nie ulegają żadnym ograniczeniom po wystąpieniu drugiego małżonka.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 02.02.2005r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika

stwierdza,

iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko firmy w zakresie skutków podatkowych w podatku od towarów i usług w przypadku rezygnacji małżonka z udziału w prowadzonej działalności gospodarczej – jest prawidłowe przy uwzględnieniu stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 02.02.2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Według przedstawionego stanu faktycznego od 1991r. małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą bez zawierana umowy spółki cywilnej, na imię obojga małżonków. Działalność ta opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług, przy czym na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego zarejestrowanym podatnikiem VAT jest mąż. W najbliższym okresie żona zamierza zrezygnować z udziału w prowadzeniu działalności, a całość prowadzenia przejmie mąż. Zdaniem wnioskodawcy w tym przypadku zarejestrowanym podatnikiem VAT jest i pozostanie mąż i w związku z tym drugi współmałżonek nie będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i rozliczenia jego skutków wynikających z art. 14 ustawy.

Przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe. Należy stwierdzić, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, małżeństwo prowadzące wspólnie działalność gospodarczą, nie mające w związku z prowadzeniem tej działalności zawiązanej spółki cywilnej, nie może być traktowane jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702, ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Jeżeli zatem małżonkowie w wyżej przedstawionej sytuacji nie zawarli umowy spółki cywilnej, to w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów usług w przypadku wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej, podatnikiem podatku VAT jest tylko jeden z małżonków, tj. ten który zarejestrował się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz zgłosił obowiązek podatkowy w VAT. I dla celów tego podatku posługuje się własnym NIP. Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj