Interpretacja Prezydenta Miasta Oświęcimia
FN/p.IX.3110-145.03
z 10 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FN/p.IX.3110-145.03
Data
2003.11.10



Autor
Prezydent Miasta Oświęcimia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
amortyzacja
korekta


Pytanie podatnika
Czy firma powinna skorygować podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli, których wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji uległa zwiększeniu lub zmniejszeniu?


Szanowni Państwo,
odpowiadając na Państwa pismo z dnia 27 października 2003 roku znak: FP/2663/2003 zawierające zapytanie czy Wasza „Firma powinna skorygować podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli, których wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji uległa zwiększeniu lub zmniejszeniu w wyniku ich dofinansowania, w ciągu roku czy dopiero od 1 stycznia roku następnego", działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tutejszy organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia:

zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 - j. t. ze zm.) dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych i które nie są przedmiotem umowy leasingu, podstawę opodatkowania stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tyrn roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Wartość początkowa budowli może ulec zmianie w trakcie okresu amortyzacji, jednak na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości ustala się wartość budowli na, dzień 1 stycznia danego roku podatkowego. Zatem w przypadku powiększenia lub pomniejszenia wartości budowli w trakcie roku podatkowego nie ma potrzeby składania korekty deklaracji. Zgodnie bowiem z treścią art. 6 ust. 9 pkt 2 w zw. z art. 6 ust. 3 podatnik obowiązany jest skorygować deklaracje w sprawie podatku od nieruchomości w razie zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku. Natomiast na wysokość opodatkowania budowli wpływa wyłącznie wartość początkowa brutto ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego. Dokonanie więc po tym dniu czynności skutkujących zmianą wartości środka trwałego np. ulepszenie budowli w wyniku jej rekonstrukcji czy adaptacji, będzie stanowiło podstawę wymiaru podatku od nieruchomości od 1 stycznia następnego roku podatkowego. Dopiero likwidacja budowli wpływa na wysokość opodatkowania w danym roku podatkowym i podatnik obowiązany jest w terminie 14 dni zgłosić zaistnienie takiego zdarzenia właściwemu organowi podatkowemu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj