Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.I/415/1/2/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I/415/1/2/05
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
wspólnik


Pytanie podatnika
We wniosku podatnik opisał stan faktyczny, z którego wynika, że zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, na stanowisku asystenta do spraw poszukiwania rynku zbytu w firmie, która zajmuje się świadczeniem usług samochodowo-sprzętowych tj. świadczeniem usług samochodami ciężarowymi i sprzętem ciężkim (koparki, spycharki, ładowarki). Na stanowisku asystenta do spraw poszukiwania rynku zbytu podatnik wykonuje czynności polegające na przedstawieniu klientowi warunków na jakich firma będzie te usługi wykonywać, analizie i badaniu rynku, poszukiwaniu nowych kontrahentów poprzez kontakt telefoniczny, Internet, udział w przetargach i negocjacjach, akcjach promocyjnych i reklamowych. Jednocześnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, świadcząc dla firmy, w której jest zatrudniony w ramach stosunku pracy, usługi serwisowe, naprawy ogumienia, a także sprzedaży ogumienia, narzędzi i innych artykułów przemysłowych. Drugi wspólnik spółki nie wykonywał wcześniej i nie wykonuje w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności jakie obecnie świadczy spółka.
Na tle opisanego stanu faktycznego podatnik stwierdził, że zgodnie z art. 9a i art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) miał prawo wybrać na 2005 rok sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, 19% podatkiem liniowym.


Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego.
Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. Przepis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi jednak, że podatnik, który wybrał powyższy sposób opodatkowania, traci w roku podatkowym prawo opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu od początku roku i wpłacania zaliczek, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 i odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek, gdy z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy - odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Z analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnik w ramach stosunku pracy.
Do zadań podatnika w ramach obowiązków służbowych należy bowiem poszukiwanie i badanie rynku zbytu na usługi sprzętem samochodowo - budowlanym, natomiast w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wykonuje na rzecz obecnego pracodawcy usługi w zakresie serwisu i naprawy sprzętu samochodowego.
W świetle powyższego nie występują przesłanki do utraty wybranego sposobu opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj