Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-242/13-2/KG
z 22 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-242/13-2/KG
Data
2013.05.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nieruchomości
nieruchomość zabudowana
odliczenie podatku
podatek naliczony
prawo do odliczenia
rezygnacja ze zwolnienia


Istota interpretacji
Opodatkowanie zbycia przez Kontrahenta na rzecz Spółki nieruchomości zabudowanej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego określonego na fakturze dokumentującej dostawę tej nieruchomości



Wniosek ORD-IN 861 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2013 r. (data wpływu 18 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przez Kontrahenta na rzecz Spółki nieruchomości zabudowanej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego określonego na fakturze dokumentującej dostawę tej nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przez Kontrahenta na rzecz Spółki nieruchomości zabudowanej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego określonego na fakturze dokumentującej dostawę tej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Nabywca) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca planuje zakupić nieruchomość zabudowaną budynkami niemieszkalnymi od podmiotu powiązanego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – C. Spółka z o.o. (dalej: Spółka), która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Spółka jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkami stanowiącej działkę nr ewid. 13/2 (trzynaście łamane przez dwa), o obszarze 4,2690 ha (cztery hektary dwa tysiące sześćset dziewięćdziesiąt metrów kwadratowych), stanowiącą tereny przemysłowe, znajdującej się w T., w powiecie tczewskim, w województwie pomorskim.

Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta działka ta, w przeważającej części oznaczona jest symbolem U - tereny innych usług (stacje benzynowe, MOP itp.), a w pozostałej części symbolem O2. Działka ta zabudowana jest budynkami niemieszkalnymi wybudowanymi w 2005 r. i stanowiącymi budynki produkcyjne i magazynowe wynajmowane przez Spółkę na rzecz osób trzecich (dalej: Nieruchomość).

Spółka nabyła Nieruchomość 28 listopada 2007 r. jako część (obok m.in. innej nieruchomości) wkładu w postaci przedsiębiorstwa od C. sp. z o.o. w zamian za udziały w Spółce. Wcześniej 19 lipca 2007 r. C. sp. z o.o. nabyła Nieruchomość od spółki Projekt Bałdowska sp. z o.o. będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT. Transakcja ta była opodatkowana VAT.

Od momentu nabycia Nieruchomości Spółka nie dokonała ulepszeń Nieruchomości, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej tych obiektów.

Spółka wynajmowała Nieruchomość lub jej części na rzecz osób trzecich od momentu, w którym nabyła Nieruchomość, a więc od 2007 r. do chwili obecnej. Obecnie przeważająca część Nieruchomości jest wynajmowana na rzecz osób trzecich.

W ramach planowanej transakcji przedmiotem sprzedaży będzie prawo własności Nieruchomości. Dodatkowo z mocy prawa wskutek planowanej sprzedaży na przyszłego nabywcę przejdą również prawa i obowiązki z umów najmu Nieruchomości, których stroną jest Spółka (w szczególności złożone przez najemców zabezpieczenia w tym wpłacone przez nich kaucje). Nabywcy zostanie przekazana dokumentacja związana z Nieruchomością, w tym w szczególności dokumenty prawne dotyczące nieruchomości, umowy najmu.

W ramach planowanej transakcji, nie zostaną przeniesione na Nabywcę wszystkie inne składniki majątkowe Spółki, w tym w szczególności udział w innej nieruchomości, w której władaniu jest Spółka oraz inne składniki niezwiązane bezpośrednio z Nieruchomością, w szczególności nie zostaną przeniesione:

  • firma (nazwa) Spółki,
  • umowy dotyczące zarządzania Nieruchomością, umowy związane z funkcjonowaniem budynków (np. ochrona), umowy dostawy mediów do Nieruchomości,
  • wyposażenie i środki trwałe biura Spółki,
  • umowy rachunku bankowego Spółki,
  • księgi handlowe Spółki,
  • inne umowy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa Spółki, a niedotyczące Nieruchomości.

Po nabyciu Nieruchomości od Spółki, Nabywca będzie prowadził działalność gospodarczą obejmującą wynajem powierzchni Nieruchomości przy wykorzystaniu własnych zasobów oraz kontrahentów zewnętrznych, w tym podmiotów, z których korzystała uprzednio Spółka. Ze względu na fakt, iż na Nabywcę nie zostanie przeniesionych szereg umów związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości, takich jak umowy na dostawę mediów, umowy na usługi związane funkcjonowaniem Nieruchomości w zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności, Nabywca zawrze nowe umowy z dostawcami świadczącymi usług i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości.

Przyczyną planowanej transakcji jest reorganizacja działalności Spółki oraz chęć skupienia działalności Spółki na innych projektach dotyczących pozostałych nieruchomości będących w jej posiadaniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż nieruchomości przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego będzie zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a Nabywca wraz ze Spółką mogą wybrać opodatkowanie VAT transakcji zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT...
  2. Czy jeśli Nabywca wraz ze Spółką wybiorą opodatkowanie VAT transakcji zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Nabywcy, sprzedaż Nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jednak Nabywca wraz ze Spółką mogą na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy wybrać opodatkowanie VAT sprzedaży Nieruchomości.

Aby ustalić, czy sprzedaż Nieruchomości jest objęta VAT, należy ustalić, czy czynność ta mieści się w katalogu zdarzeń podlegających opodatkowaniu VAT, a jednocześnie nie jest objęta żadnym z wyłączeń wynikających z art. 6 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, w tym nieruchomości.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, o ile sprzedaż Nieruchomości nie stanowi sprzedaży przedsiębiorstwa lub sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinna podlegać opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.

Zbycie Nieruchomości nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa. W praktyce organów podatkowych przyjęte jest przy definiowaniu pojęcia przedsiębiorstwa, odwołanie do przepisu art. 55(1) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 55(2) Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zdaniem Nabywcy sprzedaż składników majątkowych i niemajątkowych może być zakwalifikowana jako sprzedaż przedsiębiorstwa jeśli obejmuje wszystkie elementy wskazane w art. 55(1) Kodeksu cywilnego, o ile elementy te faktycznie występują w ramach danej transakcji. Jeżeli jakiekolwiek istotne składniki przedsiębiorstwa nie zostaną zbyte, transakcja nie powinna być klasyfikowana jako sprzedaż przedsiębiorstwa dla potrzeb VAT.

W przypadku przedstawionym w opisie zdarzenia przyszłego, przedmiotem sprzedaży jest Nieruchomość, a w Spółce pozostaje szereg istotnych składników przedsiębiorstwa takich jak firma Spółki, inna nieruchomość będąca we władaniu Spółki, szereg umów związanych z Nieruchomością, które nie zostaną przeniesione, inne umowy niezwiązane z Nieruchomością, ale związane z działalnością Spółki.

W ramach przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego transakcji sprzedaży Nieruchomości nie zostaną również przeniesione księgi Spółki, a także dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, inne niż te związane z Nieruchomością.

Biorąc pod uwagę, że przedmiotem transakcji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego jest tylko Nieruchomość oraz określone umowy, które przechodzą na Nabywcę w związku ze sprzedażą Nieruchomości, transakcja przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego nie może być klasyfikowana jako sprzedaż przedsiębiorstwa. Nie uwzględnia bowiem całości składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa. Konkluzji tej nie zmienia fakt, że z mocy prawa na Nabywcę przejdą prawa i obowiązki z umów najmu, w tym zabezpieczenia. Przejście praw i obowiązków z umów najmu nie będzie bowiem elementem sprzedaży - jest jedynie określonym przepisami Kodeksu cywilnego skutkiem zbycia rzeczy będącej przedmiotem najmu.

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach indywidualnych np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 października 2012 r., nr; IPPP2/443-922/12-2/BH, z dnia 18 sierpnia 2012 r., nr IPPP2/443-284/12-3/RR, czy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 6 marca 2012 r., nr IPTPP2/443-850/11-2/PR.

Zbycie Nieruchomości nie stanowi zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zdaniem Nabywcy, sprzedaż Nieruchomości wraz z przedstawionymi w opisie zdarzenia przyszłego prawami i obowiązkami z umów najmu oraz pozostałymi składnikami nie stanowi dla potrzeb VAT transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W art. 2 pkt 27e ustawy, ustawodawca zdefiniował „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązania) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • zespół ten musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

W interpretacji indywidualnej z 6 marca 2012 r. nr IPTPP2/443-850/11-2/PR Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wskazał jak organy podatkowe interpretują pojęcie wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego:

„O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa”.

Takie stanowisko jest powszechne w praktyce organów podatkowych.

Analizując, czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja sprzedaży Nieruchomości stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa dla potrzeb VAT, należy stwierdzić, iż zdaniem Nabywcy przedmiot transakcji:

  • nie jest wyodrębniony organizacyjnie - Nieruchomość nie stanowi bowiem odrębnej jednostki organizacyjnej w strukturze przedsiębiorstwa Spółki np. dział, wydział, oddział. Nie jest również w żaden inny formalny lub organizacyjny sposób wyodrębniona. Nieruchomość stanowi jedynie jeden ze składników majątkowych Spółki;
  • nie jest wyodrębniony finansowo - zdaniem Spółki odrębność finansową należy rozpatrywać w płaszczyźnie formalnej, co oznacza, iż aby dany składnik przedsiębiorstwa był wyodrębniony finansowo konieczne jest zastosowanie w stosunku do tego składnika odrębnej ewidencji rachunkowej pozwalającej na rozdzielenie przychodów i kosztów zorganizowanej części przedsiębiorstwa od przychodów i kosztów całego przedsiębiorstwa. Spółka nie prowadzi odrębnej ewidencji rachunkowej dotyczącej przychodów i kosztów związanych bezpośrednio lub pośrednio w tym zakresie, nie występuje więc faktyczne wyodrębnienie finansowe przedmiotu transakcji; Spółka na podstawie prowadzonej ewidencji może określić np. przychody zdanej nieruchomości, nie jest w stanie jednak określić wyniku finansowego z działalności z tej nieruchomości, gdyż szereg przychodów i kosztów nie jest alokowanych do poszczególnych nieruchomości;
  • nie jest wyodrębniony funkcjonalnie - Nieruchomość wraz z przedstawionymi w opisie zdarzenia przyszłego prawami i obowiązkami z umów najmu oraz pozostałymi składnikami nie stanowi bowiem funkcjonalnie całości i nie obejmuje wszystkich elementów niezbędnych do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem Spółki pozostawienie poza zakresem transakcji takich elementów jak umowy, których Spółka jest stroną, a które dotyczą funkcjonowania nieruchomości (np. umowy dotyczące zarządzania nieruchomością, umowy na dostawę mediów itd.), środki finansowe na rachunku Spółki, rachunek bankowy, księgi i inne dokumenty związane z działalnością Spółki, przesądzają o braku zdolności zbywanej Nieruchomości do samodzielnego prowadzenia działalności. Dopiero Nabywca będzie zobligowany tak ukształtować organizacyjnie i funkcjonalnie (np. poprzez zawarcie niezbędnych umów) nabytych składników, aby mogły one samodzielnie funkcjonować w obrocie gospodarczym.

Podobne stanowisko odnośnie zbliżonych stanów faktycznych zajmowały organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych, w szczególności Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 22 marca 2011 r., nr ILPP2/443-21/11-4/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 9 grudnia 2011 r., nr IPPP1/443-1427/11-2/MP, interpretacji indywidualnej z dnia 11 marca 2011 r., nr IPPP1/443-15/11-4/ISz oraz interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2010 r., nr IPPP1-443-536/10-2/PR.

Podsumowując, przedstawiony w opisie zdarzania przyszłego przedmiot transakcji nie wykazuje odrębności organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej, co przesądza zdaniem Nabywcy o niemożności jego zaklasyfikowania dla potrzeb VAT jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Skoro sprzedaż Nieruchomości wraz z przedstawionymi w opisie zdarzenia przyszłego prawami i obowiązkami z umów najmu oraz pozostałymi składnikami nie stanowi dla potrzeb VAT ani sprzedaży przedsiębiorstwa, ani sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jako odpłatna dostawa towarów.

Konsekwencje VAT zbycia Nieruchomości.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolniona od VAT jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego wynika, że zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dotyczy sprzedaży budynków, które zostały już zasiedlone po raz pierwszy, a od czasu pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynęły co najmniej 2 lata.

W świetle art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z treści powyższego przepisu wynika, że do pierwszego zasiedlenia dochodzi w przypadku oddania budynku, budowli lub ich części w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu VAT pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce gdy wybudowany lub ulepszony obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę lub najem.

W przedstawionym przez Spółkę opisie zdarzenia przyszłego Nieruchomość (z wybudowanymi budynkami) była w 2007 r. sprzedana w ramach czynności opodatkowanej VAT, jak również na przestrzeni ostatnich kilku lat była wynajmowana różnym podmiotom. Dodatkowo poniesione przez Spółkę nakłady na ulepszenia nie przekraczają 30% jego wartości początkowej.

Jako że od pierwszego zasiedlenia Nieruchomości upłynął okres przekraczający 2 lata, planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia ani w okresie 2 lat od pierwszego zasiedlenia, i w związku z tym, zdaniem Spółki, będzie korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Warto dodać, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Biorąc powyższe pod uwagę, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednakże w takiej sytuacji na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Treść oświadczenia musi również zawierać (art. 43 ust. 11 ustawy o VAT):

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Jak podkreślono w opisie zdarzenia przyszłego zarówno Spółka, jak i Nabywca w momencie sprzedaży Nieruchomości będą zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi. Zatem pierwszy warunek skorzystania z opcji opodatkowania VAT sprzedaży Nieruchomości jest spełniony.

W związku z tym, jeżeli Spółka i Nabywca złożą przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części, a oświadczenie zawierać będzie elementy wymagane art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, transakcja przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego będzie opodatkowana VAT z zastosowaniem stawki podstawowej.

Ad. 2

Zdaniem Nabywcy, jeśli Spółka wraz z Nabywcą wybiorą opodatkowanie VAT transakcji zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT, Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli zatem nabyte przez podatnika towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków.

Nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, który nabywa Nieruchomość celem jej wykorzystywania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie po Nabyciu Nieruchomości od Spółki wstąpi w prawa i obowiązki z umów najmu zawartych przez Spółkę, które z mocy prawa przejdą na Nabywcę.

Zatem Nabywca będzie po nabyciu Nieruchomości czerpał przychody z jej najmu na rzecz osób trzecich. Jako że wynajmowane budynki mają przeznaczenie produkcyjne lub magazynowe, ich wynajem podlega opodatkowaniu VAT z zastosowaniem stawki podstawowej 23%.

Skoro zatem nabyta Nieruchomość będzie następnie wykorzystywana przez Nabywcę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (najem), Nabywcy przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości, o ile sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo od odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

Natomiast w świetle art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ewentualna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podlegała będzie zwrotowi na podstawie przepisów art. 87 ustawy o VAT.

Zatem, biorąc pod uwagę, iż po nabyciu Nieruchomości Nabywca będzie ją wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, jeśli Spółka wraz z Nabywcą wybiorą opodatkowanie VAT transakcji zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT, Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. jedn. Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj