Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-15/05/IS
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/05/IS
Data
2005.03.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
korekta faktury
kurs waluty
transakcja wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo dokonać korekty transakcji wewnątrzwspólnotowej? Czy korekty faktury wewnętrznej obliczyć w oparciu o kurs z faktury wewnętrznej czy o kurs z daty korekty? Czy z korektą należy wracać się do miesiąca pierwotnej faktury wewnętrznej czy ująć ją na bieżąco, czyli z datą otrzymania korekty?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Spółki Cywilnej ........... przedstawione we wniosku z dnia 26.01.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 27.01.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, do których sporządza faktury wewnętrzne. Często w późniejszym terminie otrzymuje upusty, bonifikaty. Podatnik dokonuje również zwrotów towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zdaniem podatnika na podstawie obowiązujących przepisów, zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów (Dz.U.Nr 97, poz. 971) do faktur wewnętrznych stosuje się przepisy jak do faktur krajowych i ich korygowania. Tak, więc korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiana jest do faktury pierwotnej, czyli z kursem z faktury pierwotnej. Natomiast wobec braku uregulowań dot. daty ujęcia korekty w dokumentacji w ustawie o VAT, w tym zakresie zdaniem podatnika należy oprzeć się na VI Dyrektywie, gdzie w art. 22 ust. 6 jest zapis dotyczący informacji podsumowujących, "sumy te, będą dotyczyć kwartału kalendarzowego, w którym osoba nabywająca towary została powiadomiona o poprawkach...." Na tej podstawie Podatnik uważa, że korektę do faktury wewnętrznej dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia sporządza się w oparciu o kurs z pierwotnej faktury, a ujmuje ją w bieżącej dokumentacji tj. pod datą korekty.

Ocena prawna:

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatnikiem", podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2) eksport towarów;3) import towarów; 4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl § 19 ust. 5 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 971) nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali. Przepisy § 12 ust. 5-7 i § 14 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących.

Zgodnie z § 28 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 wyżej cytowanego rozporządzenia przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy z tym, że w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta. Faktury, o których mowa w ust. 1 można wystawić w 1 egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.

Natomiast zgodnie z § 37 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 979 z późn. zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zatem w przypadku zwrotów towarów, udokumentowanych fakturą korygującą, będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podatnik otrzymujący fakturę korygującą, zobowiązany jest do wystawienia korekty faktury wewnętrznej zgodnie z § 28 ust. 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.Nabywca wystawiający korektę faktury wewnętrznej zobowiązany jest do przeliczenia kwoty wykazanej w wyżej wymienionej fakturze w walucie obcej na złote polskie, przeliczenia dokonuje się na podstawie wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury tj. ze względu na fakt, iż korekta faktury wewnętrznej dotyczy faktury pierwotnej, zasadnym jest wystawienie korekty faktury wewnętrznej w oparciu o kurs zastosowany na fakturze pierwotnej - zgodnie ze sposobem określonym w cyt. przepisie § 37 rozporządzenia Ministra Finansów.

W momencie wystawienia korekty faktury wewnętrznej podatnik jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym faktura ta została wystawiona oraz jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, w którym faktura ta została wystawiona.

Zatem tut. organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku, dotyczące sporządzenia korekty do faktury wewnętrznej dotyczącej wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów w oparciu o kurs z pierwotnej faktury oraz ujęcia jej w bieżącej dokumentacji tj. wg daty korekty. Podatek wyliczony na podstawie wewnętrznej faktury korygującej będzie rozliczany w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, a więc co do zasady do 25 dnia miesiąca lub do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a, w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowe, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj