Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1062/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1062/04
Data
2004.12.17



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przeznaczenie
spłata kredytu
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
1) Czy w przypadku przeznaczenia na zakup mieszkania przychodów uzyskanych w momencie zawarcia notarialnej umowy przedwstępnej, w formie zaliczki na poczet ceny sprzedaży mieszkania - przychody te będą objęte zwolnieniem z opodatkowania zryczałtowanym 10 % podatkiem z tytułu sprzedaży nieruchomości?
2) Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania w części przeznaczonej na spłatę kredytu hipotecznego z odsetkami zaciągniętego na zakup innego mieszkania, jest zwolniony od zryczałtowanego 10% podatku dochodowego z tyt. sprzedaży nieruchomości?


Stan faktyczny:

Podatnik w 2003r. sprzedał mieszkanie. Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży przeznaczył między innymi na spłatę kredytu hipotecznego z odsetkami zaciągniętego w 2003r. Akt własności do nowego lokalu mieszkalnego podatnik uzyskał w lutym 2004r. Natomiast od września 2003r. do września 2004r. ponosił nakłady na zakup materiałów budowlanych zużytych do wykończenia nowego mieszkania.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) jest - z pewnymi zastrzeżeniami – odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z postanowień zawartych w cytowanym przepisie wynika jednoznacznie, że źródłem przychodów, jest zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do treści art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia zbycia nie dotyczy podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. – w brzmieniu obowiązującym w 2003r. - tj. miedzy innymi:

  • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź
  • remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, bądź
  • spłatę kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a) (tj. również na zakup lokalu mieszkalnego) w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży mógł być zwolniony od podatku w związku z jego przeznaczeniem np. na nabycie lokalu mieszkalnego, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na nabycie. Jednakże w określonych przypadkach zwolnieniem, o którym mowa, mogą być objęte również przychody uzyskane na poczet ceny sprzedaży, jeżeli ich otrzymanie przez sprzedawcę zostało udokumentowane w sposób przyjęty w obrocie cywilno prawnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że okoliczność wcześniejszego otrzymania części ceny umówionej z tytułu sprzedaży nieruchomości została udokumentowana zawartą umową przedwstępną oraz potwierdzona definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zatem kwoty uzyskane z tej sprzedaży i wydatkowane przez podatnika na zakup nowego mieszkania, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Ponadto z literalnego brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że wolne od podatku są przychody ze sprzedaży nieruchomości, które w części podatnik przeznaczy na spłatę kredytu lub pożyczki, jednak tylko w przypadku spełnienia łącznie następujących przesłanek a mianowicie, gdy kredyt lub pożyczka została zaciągnięta:

  • na cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r.,
  • w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym, przychód uzyskany przez podatnika ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wydatkowany w części na spłatę kredytu zaciągniętego w banku na zakup lokalu mieszkalnego wraz z odsetkami - będzie wolny od zryczałtowanego 10 % podatku dochodowego, gdyż wszystkie wymogi nałożone przez ustawodawcę w treści powyższego przepisu zostały przez podatnika spełnione.

Jednocześnie zauważa się, że przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości w części przeznaczonej na remont lub modernizację własnego lokalu mieszkalnego będą także zwolnione od podatku. W przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie będzie zobowiązany do uiszczenia 10% podatku dochodowego od przychodów uzyskanych z przedmiotowej sprzedaży, które przeznaczył na wykończenie własnego lokalu mieszkalnego. Ponieważ akt własności do tego lokalu podatnik uzyskał w dniu 16 lutego 2004r., zatem jedynie wydatki ponoszone po tym dniu na wykończenie tego lokalu spełniają przesłanki zwolnienia przedmiotowego określonego w treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj