Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P IV/436-1/05
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P IV/436-1/05
Data
2005.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
aport
powstanie obowiązku podatkowego
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy należy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych, gdzie stronami umowy są te same osoby fizyczne. Do dnia 31.12.2004r. była prowadzona działalność gospodarcza na imię obojga małżonków. Dnia 9.12.2004r. małżonkowie zawiązali pomiędzy sobą umowę spółki cywilnej, do której w dniu zawarcia umowy nie wnieśli żadnych wkładów. Następnie w dniu 2.01.2005r. do założonej spółki cywilnej wnieśli aportem całe prowadzone wcześniej na imię obojga małżonków przedsiębiorstwo.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku spółki z dnia 5.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Według stanu przedstawionego w piśmie spółki z dnia 5.01.2005r. prowadzona była do dnia 31.12.2004r. działalność gospodarcza na imię obojga małżonków. Dnia 9.12.2004r. małżonkowie zawiązali pomiędzy sobą umowę spółki cywilnej, do której w dniu zawarcia umowy nie wnieśli żadnych wkładów. Następnie w dniu 2.01.2005r. do założonej spółki cywilnej wnieśli aportem całe prowadzone wcześniej na imię obojga małżonków przedsiębiorstwo. Zdaniem wnioskodawców od przedmiotowej czynności nie należy płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż stronami umowy są te same osoby fizyczne.

Przez umowę spółki – stosownie do uregulowań zawartych w art. 860 i następnych kodeksu cywilnego – wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. Wniesione przez wspólników wkłady oraz dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania stają się wspólnym majątkiem wspólników. Jest to jednak majątek odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników, podlegający szczególnym przepisom służącym do zapewnienia jego niepodzielności przez cały czas istnienia spółki. Współwłasność tego odrębnego majątku nie jest jednak współwłasnością w częściach ułamkowych, lecz jest współwłasnością łączną. Opiera się ona zawsze na szczególnym stosunku osobistym np. powstałym w wyniku zawarcia umowy spółki, który łączy pewne osoby niezależnie od tego, czy chodzi o własność tej lub innej rzeczy. Zasada powyższa dotyczy nie tylko sytuacji, kiedy wspólnikami są osoby dla siebie obce, ale również wtedy, gdy wspólnikami są małżonkowie, objęci ustawową wspólnością majątkową. W przypadku bowiem spółki cywilnej zawiązanej przez oboje małżonków wnoszą oni do spółki konkretne składniki majątkowe, stanowiące część całego posiadanego przez nich majątku, które to z tą chwilą przestają być składnikami majątku wspólnego małżonków a stają się majątkiem wspólnym wspólników spółki. I chociaż wspólny majątek małżonków jak i wspólny majątek wspólników oparte są na zasadach współwłasności łącznej to wspólność ta wynika z innych przepisów, odpowiednio z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959, z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Za zmianę umowy przy spółce osobowej – w myśl ust. 3 pkt. 1 omawianego artykułu - uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, tj. wniesienia lub podwyższenia wkładów. Wkłady mogą mieć charakter pieniężny lub niepieniężny (aport).

W przedmiotowej sprawie doszło do wniesienia do spółki cywilnej aportu w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, czyli zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, które to wcześniej było prowadzone na imię obojga małżonków.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego sprawy – w opinii tut. organu podatkowego – czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj