Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-4-415/14/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-4-415/14/05
Data
2005.03.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga mieszkaniowa
ulga odsetkowa
współwłasność
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy współwłaściciel mieszkania, spłacający kredyt w swoim własnym imieniu i w imieniu córki może sam dokonać odliczenia odsetek od powyższego kredytu, biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację życiową ?


Podatnik poinformował , iż w 1999r. zakupił dla siebie mieszkanie na rynku pierwotnym u developera i skorzystał z tzw. "ulgi mieszkaniowej". Ponadto podatnik w 2004r. wspólnie z córką wziął kredyt na zakup mieszkania od developera na rynku pierwotnym. Kredyt mieszkaniowy został udzielony przez Bank, na sfinansowanie przedpłat na poczet nabycia lokalu mieszkalnego. Mieszkanie zakupione zostało dla córki, która w nim aktualnie zamieszkuje . Córka podatnika jest inwalidką, chorą na cukrzycę, jest osobą niewidomą, po przeszczepie nerki, całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji. W związku z tym posiada uprawnienia do odliczania od dochodu ponoszonych wydatków na cele rehabilitacyjne. Powyższe odliczenia powodują, iż w znacznym stopniu zmniejsza się możliwość skorzystania z odliczeń w ramach tzw. ulgi odsetkowej. Wskazując na bardzo niskie dochody córki i w związku z tym niewielkie możliwości dokonywania odliczeń w roku podatkowym, podatnik wyjaśnił, iż jako współwłaściciel mieszkania sam z własnej emerytury spłaca kredyt zaciągnięty wspólnie z córką.
Biorąc powyższe pod uwagę podatnik zwrócił się z zapytaniem: czy jako współwłaściciel mieszkania, spłacający kredyt w swoim własnym imieniu i w imieniu córki może sam dokonać odliczenia odsetek od powyższego kredytu, biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację życiową ?

Zdaniem podatnika nie może on skorzystać z takiego odliczenia, gdyż w 1999r. zakupił mieszkanie dla siebie na rynku pierwotnym i skorzystał z ulgi mieszkaniowej".

Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem,o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.
Stosownie do treści art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz 176 ze zm. ) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 powyższej ustawy odlicza się, z zastrzeżeniem ust.2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi podlegającemu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej między innymi z: zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż z powyższej ulgi zgodnie z ust. 2 pkt 7 powołanego artykułu nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w związku z wydatkami na własne cele mieszkaniowe dokonali odliczenia od dochodu ( przychodu ) lub podatku na podstawie art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a-f i pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U.z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik w 1999r. zakupił na własne cele mieszkaniowe lokal mieszkany od developera i skorzystał z ulgi, o której mowa w wyżej wymienionym art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. d, zatem nie ma prawa do odliczania od podstawy opodatkowania faktycznie poniesionych w danym roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zakup mieszkania dla córki, nawet w przypadku kiedy stanowi współwłasność podatnika.
Reasumując, należy zauważyć , że odliczenia wynikające z:art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. d ( w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r.art. 26b ust. 1 pkt 3wcześniej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługują podatnikom, którzy ponoszą wydatki na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie wyłącznie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje , że odliczenia od podatku wynikające z wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są ściśle określone i w żaden sposób nie zależą od uznania organu podatkowego nawet w związku z wyjątkowo trudną sytuacją życiową.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj