Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS / PPOI
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS / PPOI - 443 / 57 / 05 / MS
Data
2005.04.05



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
struktura sprzedaży
subwencja


Pytanie podatnika
Czy przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2-7 ustawy o podatku od towarów i usług, trzeba uwzględniać dotacje otrzymane na restrukturyzację zatrudnienia?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2005 r., który wpłynął w dniu 07.02.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej konieczności uwzględniania dotacji na restrukturyzację zatrudnienia przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2-7 ustawy o podatku od towarów i usług, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 lutego 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Spółka otrzymuje dotacje z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, które przeznacza na osłony socjalne i świadczenia górnicze dla osób przebywających na urlopach górniczych. Otrzymanych dotacji Spółka nie uwzględnia ani w liczniku, ani w mianowniku przy wyliczaniu struktury sprzedaży, koniecznej do określenia wysokości kwoty podatku naliczonego, którą proporcjonalnie można przypisać czynnościom, w stosunku do których Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Spółka zapytuje, czy przyjęty sposób postępowania zgodny jest z obowiązującymi przepisami ...

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Ze złożonego wniosku wynika, że:

•w Spółce, oprócz sprzedaży opodatkowanej, występuje także sprzedaż zwolniona od podatku,

•nie budzi wątpliwości fakt, iż otrzymane dotacje nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jako nie związane z konkretną dostawą lub świadczeniem usług nie stanowią obrotu w myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o ptu.

Zapytanie Spółki sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii, czy przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o ptu, do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wliczać należy otrzymane dotacje na restrukturyzację zatrudnienia.

W myśl art. 90 ust. 7 ustawy o ptu „do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych, niż określone w art. 29 ust. 1”. Gramatyczna wykładnia tego przepisu nie pozostawia żadnych wątpliwości, iż chodzi o każdy rodzaj subwencji (dotacji), która nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o ptu, bez względu na cel jej przyznania.

Nie ma również wątpliwości, że otrzymane przez Spółkę środki z Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej na restrukturyzację zatrudnienia są dotacjami. Przesądzają o tym przepisy art. 34 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11.02.2004 r. w sprawie dotacji na restrukturyzację zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz refundowania kosztów deputatu węglowego w naturze i rent wyrównawczych (Dz. U. Nr 25, poz. 223).

Zatem przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o ptu, należy uwzględniać kwotę otrzymanych dotacji na restrukturyzację zatrudnienia, poprzez wliczenie jej do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj