Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/DL/415-11/ML/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/DL/415-11/ML/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
alimenty


Pytanie podatnika
Czy należy odprowadzić podatek dochodowy od alimentów otrzymanych od byłego małżonka ?


Pismem z dnia 21.02.2005r. zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedstawiony przez Panią stan faktyczny.Na podstawie orzeczenia Sądu otrzymuje Pani od byłego męża alimenty w wysokości - 2.600 zł miesięcznie na rzecz utrzymania rodziny.Pani pytanie sprowadza się do kwestii czy płaci się podatek dochodowy od alimentów, które otrzymuje od byłego męża a wypłacane są z dochodów męża które są opodatkowane podatkiem dochodowym.Zdaniem Pani dochód jaki uzyskuje z tytułu alimentów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w pismie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku uprzejmie wyjaśnia:
- alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000r. poz.176 z późn. zm) i stanowią przychód z innych źródeł, o których mowa w art.20 ust. 1 w związku z art.10, ust.1 pkt 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Osoby otrzymujące alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, są obowiązane wykazać w zeznaniu podatkowym łącznie z innymi przychodami kwoty otrzymywanych alimentów i obliczyć należny podatek według skali podatkowej.

Zatem alimenty z wyłączeniem alimentów na rzecz dzieci opodatkowane są tylko raz u osoby je otrzymującej. Tylko dla tej osoby alimenty stanowią źródło przychodu.Natomiast dla osoby realizującej obowiązek alimentacyjny, alimenty nie są źródłem przychodu.Dla tej osoby źródłem przychodu jest np. przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którego następuje wypłata alimentów ,płacone alimenty są obciążeniem a nie przychodem.Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego w zakresie przychodów uzyskiwanych z tytułu alimentów z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci.Wobec powyższego organ podatkowy nie podziela stanowiska Pani wyrażonego w piśmie i stoi na stanowisku, iż dochód z tytułu alimentów podlega opodatkowaniu.Kwotę uzyskanego przychodu otrzymanego z tytułu alimentów (z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci ) ma Pani obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym w pozycji inne źródła.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje,iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj