Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US.PB-1/415-8/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PB-1/415-8/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
alimenty


Pytanie podatnika
Czy wypłata alimentów na rzecz żony następuje z dochodów po opodatkowaniu.


Na podstawie ugody zawartej w dniu ... pozwany Podatnik zobowiązał się do płacenia alimentów na rzecz żony, z którą ma wyłączoną wspólność majątkową. Alimenty te Podatnik płaci miesięcznie z góry począwszy od 01.11.2004 r. do dnia 15-tego każdego miesiąca. Podatnik zapytuje czy wypłata alimentów na rzecz żony następuje z dochodów po opodatkowaniu.Zdaniem Podatnika wypłata alimentów następuje z jego dochodów i dokonana jest po opodatkowaniu. Prowadzi to zatem do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu: raz u Podatnika, drugi raz u żony.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia źródła przychodów opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych:

1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

2) działalność wykonywana osobiście,

3) pozarolnicza działalność gospodarcza,

4) działy specjalne produkcji rolnej,

5) nieruchomości lub ich części,

6) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, (...),

7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (...),

9) inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: (...),alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, (...).

Katalog zwolnień określonych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego w zakresie przychodów uzyskiwanych z tytułu alimentów, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci.

W konsekwencji żona otrzymując alimenty jest obowiązana wykazać otrzymane w danym roku kwoty w zeznaniu podatkowym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ww. ustawy i opodatkować wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Zatem alimenty, z wyłączeniem alimentów na rzecz dzieci, opodatkowane są tylko raz u osoby je otrzymującej, ponieważ stanowią źródło przychodu zakwalifikowane przez ustawodawcę do innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast dla osoby realizującej obowiązek alimentacyjny, alimenty nie są źródłem przychodu.

Stosownie do wyżej cytowanego art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody Podatnika, z wyjątkami wskazanymi w tym artykule.

Biorąc pod uwagę powyższe wypłata alimentów przez Podatnika następuje z jego dochodów, które zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są opodatkowane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj