Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/PB/415/24/2005
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/PB/415/24/2005
Data
2005.04.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nieodpłatne używanie
przekazanie do używania
skutki podatkowe umowy
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy zawarcie z synem umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego wywołuje skutki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatniczkę we wniosku z dnia 15.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

We wniosku podatniczka przedstawiła stan faktyczny:"Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego o pow. 42 m², stanowiącego odrębną nieruchomość w budynku wielorodzinnym, pochodzącym z zasobów Gminy Gliwice.

Powyższy lokal mieszkalny przekazałam memu pełnoletniemu synowi do zamieszkania i nieodpłatnego użytkowania, zawierając umowę użyczenia.Mieszkanie wymaga remontu, którego koszty pokryje syn, nabywając na podstawie powyższej umowy prawo do skorzystania z ulgi remontowej.Opłata za lokal wynosi 103 PLN miesięcznie i na tę kwotę składa się opłata eksploatacyjna i zaliczka na fundusz remontowy".

Podatniczka uważa, iż zawarcie umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego z synem nie rodzi skutków podatkowych dla żadnej ze stron, ponieważ wartość nieodpłatnego świadczenia nie stanowi przychodu dla niej jako właścicielki, a także dla syna jako świadczeniobiorcy.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego należy przeanalizować przepis art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) regulujący powyższe zagadnienie.

Zgodnie z ust. 1 wspomnianego artykułu "za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu nieruchomości.

Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1".

W myśl art. 16 ust. 2 "jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Wyżej cytowane przepisy nie obligują zatem podatnika do ustalania przychodu z omawianego tytułu jeżeli m.in. udostępnia on nieruchomość członkom rodziny.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje jednak dla swoich potrzeb tego pojęcia.

Według art. 111 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu.Pod pojęciem członka rodziny zawartym w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumie się także syna.W sytuacji, gdy nieruchomości udostępnia się członkom rodziny, przychód dla celów podatkowych nie powstaje, konsekwentnie zatem wydatki związane z nieruchomością nie są kosztem.

Powołany przepis art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza natomiast, że nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Jednakże przepis ten, jako odnoszący się wyłącznie do przychodów z działalności gospodarczej, nie znajduje zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym, bowiem wspomniany lokal został użyczony synowi do zamieszkania.

Reasumując, w świetle przytoczonych przepisów przedstawione we wniosku stanowisko, iż zawarcie umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego z synem nie rodzi skutków podatkowych dla żadnej ze stron, uznaje się za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj