Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/17/2005/IPP
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/17/2005/IPP
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunty rolne
sprzedaż gruntów
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż gruntu rolnego jest zwolniona od podatku od towarów i usług ?


Tutejszy Organ uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku złożonym w tut. Urzędzie dnia ... dotyczące zwolnienia z podatku od towarów i usług sprzedaży gruntu rolnego.

Jak wynika z treści złożonego w dniu ... wniosku w sprawie wydania przez tutejszy Organ interpretacji przepisów prawa podatkowego, zamierza Pan nabyć działkę oznaczoną w rejestrze gruntów jako grunt rolny.

Od 1 maja 2004 roku w rozumieniu art.2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) grunt jest towarem.

Odpłatna zatem dostawa gruntu ( np sprzedaż, zamiana ) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli realizowana jest przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, z tym że, stosownie do art.43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowa- nych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nierucho- mości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich ( niezabudowanych ) - jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. O takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego.

Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np gruntami rolnymi, nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę – są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia – ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie : Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ( Dz. U. z 1997 roku, Nr 137, poz. 926 ze zm. ) - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pleszewie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj