Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej
2426-8-10-332/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
2426-8-10-332/05
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
sprzedaż udziałów
umorzenie udziałów


Pytanie podatnika
Czy spółka z o. o. jako płatnik zobowiązana jest do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) uzyskanego przez wspólnika z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia?


Zgodnie ze stanem faktycznym jeden ze wspólników spółki z o.o na mocy prawomocnego wyroku Sądu jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania na rzecz tej spółki. Spółka zo. o. zawarła z tymże wspólnikiem ugodę w sprawie warunków spłaty odszkodowania, w ramach której zobowiązał się on do sprzedaży na rzecz tej spółki posiadanych w niej udziałów celem ich umorzenia.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U.Nr 14 poz.176 z 2000 r. ze zmianami) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 24 ust. 5d w/cyt. ustawy dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce mającej osobowość prawną (... ): wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji (...).

W myśl zapisu art. 41 ust. 4 tejże ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, są zobowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5,1 3 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

W analizowanym stanie faktycznym w momencie wyrażenia zgody przez podatnika na potrącenie jego wierzytelności podatnik dysponował środkami pieniężnymi z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Opisane zbycie udziałów w celu ich umorzenia wyczerpuje przesłankę z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikując taką czynność, jako udział w zyskach osób prawnych.

Stosownie do zapisu art. 30a ust. 1 pkt 4 od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych.

Zgodnie z zapisem art. 30a ust. 6 w/cyt. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6,8 i 9 pobiera się bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu.

Obowiązek ten ciąży na płatniku, którym jest ( zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej ) osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj